" />

Switch off engine and check coolant level ne demek

Switch off engine and check coolant level uyarısı genellikle Audi marka araçlarda alınmaktadır. Bu uyarının yaygın olarak alındığı modeller:

Audi a3

Audi a4

Audi a5

Audi a6

Audi q5

Audi q7

Audi tt

Modelleridir. Uyarı metni aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir. Uyarı ile birlikte motor suyu sıcaklığı uyarı lambası da yanmaktadır.

switch off engine and check coolant level

Eğer ilk kez switch off engine and check coolant level uyarısı alıyorsanız bu mesajın anlamı “motor soğutma suyu eksilmiş, aracı durdurup yeterli miktarda sıvı ekleyin” demektir. Endişe etmenize gerek yoktur, eksik sıvıyı eklemeniz yeterlidir. Bkz. Motor soğutma sıvısı nedir ?

Eğer sık sık bu uyarıyı alıyorsanız yine motor soğutma suyu azalmış demektir ama suyun çabuk azalmasının nedenlerini araştırmanız gerekir.

Motor soğutma sıvısı çabuk bitiyorsa genellikle sebepleri şunlardır:

Radyatörde çatlak nedeniyle sızıntı olması

Tespit şekli: Motor sıcak iken radyatör kapağı çıkartılır, yerine özel hava basınç pompası takılır. 5 bar basınç uygulanır. Radyatörde çatlak var ise buradan sıvı damlamaya veya akmaya başlayacaktır.

Silindir conta kapağından kaçırma olması

Tespit şekli: Motor çalıştırılır ve biraz ısındıktan sonra gaza basıp bırakarak 4 gaz analiz cihazıyla egzoza takılan hortum ucu radyatör kapağına yaklaştırılarak HC değerleri takip edilir.

Kontrol sırasında yükselen değer oranına göre yorum yapılır. Yine motor sıcakken bujiler sökülerek pistonlar teker teker üst ölü noktaya getirilerek buji deliklerinden özel bir test aleti bağlanır.

Bu test aletiyle hava basıncı uygulanarak ağzına kadar su dolu olan radyatör kapağı bölgesinde suda yükselme veya kabarcık oluşumu takip edilir. Hangi silindirde kabarcık veya su yükselmesi oluşuyorsa o silindir bölgesindeki silindir kapağının contası sorunludur. Bu kontrolleri yapmak için profesyonel ekipmanlar gerekiyor ve uygulayıcının da konuya hakim olması şarttır.

Ayrıca bkz Motor bloğu çatlağı nasıl anlaşılır ?

Switch off engine and check coolant level uyarısını aldığınızda aracınız aynı zamanda hararet yapmış ise bu hararet geçmeden ve eksik sıvı tamamlanmadan yola devam etmeniz uygun olmayacaktır. Aksi halde aracınızda masrafı yüksek arızalar çıkabilir.

Motor soğutma suyu nasıl eklenir ?

Motor soğutma suyu yarı yarıya saf su ve antifrizden oluşur. Eğer motor suyu eksildiyse bu oranı bozmayacak şekilde biraz saf sudan biraz da antifrizden eklemek gerekir.

Eğer switch off engine and check coolant level uyarısını şehre uzak bir yerde aldıysanız ve elinizde antifriz yok ise sadece saf su da tercih edebilirsiniz. Saf su da bulamazsanız vaziyeti idare etmek için çeşme suyu da kullanabilirsiniz. Fakat fırsat bulduğunuzda motor soğutma sıvısını ideal orana getirmelisiniz.

Switch off engine and check coolant level uyarısını aldığınızda motorun hararet yaptığını görürseniz hemen müdahale etmeyiniz. 15 dakika araç motorunun ılımasını beklemeyiniz. Suyun da çok soğuk değil de ılık olması gerekir.

Konu ile ilgili yazılar:

Suya yağ veya yağa su karışması

Motor sıcakken zor çalışıyor sebebi ne olabilir ?

Hararet yapan araç conta yakar mı ?

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın