" />

Şanzıman takozu arızası nasıl anlaşılır

Şanzıman bildiğiniz gibi arabanın en önemli parçalarından birisidir. Genelde araç alt gövde kısmında bulunur ve araç motoru ile senkronize bir şekilde çalışır. Ancak ikisinin birlikte çalışabilmesi için parçalarının birbirine sabit hale getirilmesi gerekiyor.

Bunun için şanzıman takozu kullanılmaktadır. Bu parçaya aynı zaman şanzıman kulağı da denilmektedir. Bu sabitleme aracın marka ve modeline göre ön ya da arka kısmında yapılmaktadır. Gene aynı nedenden dolayı birden fazla bulunabilir.

Şanzıman takozunun çevresi metal bir aksamdan oluşsa da içeride hareketlerin parçaya zarar vermemesi için esnek kauçuk maddeler kullanılmaktadır. Şimdi parçanın neden arızalandığını ve bu arızanın nasıl anlaşılacağını sizlere anlatmaya çalışalım.

Şanzıman takozu arızası belirtileri nelerdir

Burada yaşanan bir arıza genel olarak aracın ön takımında bozulmalara neden olur. Bu da titremelere neden olur. Tüm araç sahipleri bunu rahatlıkla anlayacaktır. Çünkü sorun direksiyon sisteminde direkt olarak hissedilmektedir.

Aynı zamanda motor stabilizesi de bozulacaktır. Eğer aracınız ile hızlanmaya başladığınızda aracın ön kısmında sallanma artıyorsa bu nedenden olmaktadır. Yalpalamaya neden olabilir. Aracı hızlandırmak  için gaza bastığınız da dalgalanma yaşanıyorsa o da bu arızanın belirtilerinden birisidir.

Araç normal çalışırken yani rölanti halindeyken motor aksamında durduk yere sarsıntı yaşanması da belirtilerden birisidir. Motor genelinde ve ön aksamda önceden duyulmayan sesler ortaya çıkmaya başlar. Sadece motor kısmında değil aynı zamanda iç aksam ve döşemelerde sarsıntı ortaya çıkabilir.

Bu sorunlar şanzıman kulağının eskiyerek artık gerçek görevini yerine getirememesinden dolayı kaynaklanır. VE eskiyen kulak koparak yukarıda saydığımız sorunların yaşanmasına neden olur. Yapılması gereken aracı bir şanzıman ustasına ya da servise götürerek gerekli tamirinin yapılmasını sağlamaktır. Tamir işleminin ardından aracınızda bu belirtiler ortadan kalkacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Şanzıman takozu arızası nasıl anlaşılır (2 Yorum)

  1. Merhabalar. Benim aracım 2006 model golf 5. 2.0 tdi diesel bmm motor. Sabahları daha sıklıkta. Seyir halindeyken vites boşta frene bastığımda herşey normal tam durma esnasında sesli bir şekilde silkeleme yani titreme yapıyor. Sanki abs devreye girer gibi. Ama aynı şekilde vites bosta fakat ayağım debriyajda basılı tuttuğumda durunca herhangi bir ses yok. Kaç kişiye sorduysam volantta sıkıntı yok dediler. Sizce şanzıman kulağındanmı yoksa farklı birşeymi ?