Eksantrik devir sensörü ne işe yarar

Hall sensörü ya da krank mili sensörü olarak da bilinmektedir. Bu parçanın motor sistmei içerisinde belirli bir görevi bulunmaktadır. Motor devrini ve mil içindeki konumunun açısal olarak gerekli olan pozisyonu belirleme görevini yerine getirir. Bu işlemi yaptıktan sonra elektronik kontrol ünitesine bildirmektedir. Bu sisteme kısaca ECU ya da EKÜ olarak isimlendirilir. Bu işlemi anlık olarak yapmaktadır. İşlemin tam olarak detaylı bir şekilde ne olduğuna değinelim.

Eksantrik devir sensörü ne işe yarar

Motor içerisinde güç üretmeye yarayan pistonlardan birincisinin hangi konumda olduğunu bildirir. Yani piston en üst noktada mı yoksa ölü nokta olarak isimlendirilen en alt noktada mı olduğu üniteye bildirme görevini yerine getirir. Bu sensör iki farklı türde bulunabilir. Birisi Endüktif tip olarak isimlendirilir herhangi bir voltaj bağlantısı olmadan çalışır. Bir mıknatıs yardımı ile manyetik alanda oluşan bir sistem yardımı ile bilgileri ECU sistemini gönderir. Diğer tip ise Hall Effekt olarak bilinmektedir. Beslenme voltajı  sayesinde çalışarak görevini yerine getirir. Yapısının içerisinde iletkenlik özelliği olarak bir plaka bulunmaktadır. Bu plaka voltaj yardımı ile gerekli bilgileri sisteme göndermektedir.

Elektrik devir sensörü her araçta farklı yerlerde yer alabilir. Ancak genelde bulunduğu konum aynıdır. Bu parça motorda bulunan krank kasnağı olarak isimlendirilen parçanın içerisinde yer alan bir dişli üzerinde bulunmaktadır. Bu parça genelde motor bloğuna ya da motor karteline yakın bir noktada yer almaktadır.  Tabi bu durum aracın marka ve modeline göre farklılık gösterir. Bu parça sayesinde aracın ne kadar yakıt ile çalışacağı, subap zamanlaması ve bunun ayarlanması, ateşleme zamanlaması, otomatik araçlarda ise vitesin ne zaman değişeceğine karar verilen nokta gibi bilgilerin doğru şekilde belirlenmesi için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın