Chery nerenin arabası

CheryAutomobile Çin’li bir otomobil üreticisidir. CheryWuhu’nun yerel hükümeti tarafından sahiplenildi ve 2006 yılında rekor satış olarak değerlendirilen 305.000 sayısına ulaştı. Chery Çin’in en büyük otomobil üreticisi olmakla beraber dünyanın en hızlı büyüyen otomobil üreticisi olma ünvanını da taşıyor.

CheryÇin’li bir otomobil üreticisidir. Firma Wuhu’nun bölgesel hükümeti tarafından sahiplenildi. 2006 senesinde 305.000 gibi rekor bir satış rakama ulaşan Chery, Çin’in en büyük otomobil üretici firması olmakla birlikte dünyanın en hızlı büyüyen otomobil markası olma ünvanını elinde bulunduruyor.

1997 yılında Çin’in sanayisi pekte gelişmemiş bir şehir olan Wuhu’nun ekonomisine destek sağlamak amacı ile kuruldu. Kurulan ilk fabrikasında Avrupa’dan 25 milyon dolara getirilen makine ve motor teknolojisi kullanıldı. Chery markası 1999 senesinde Seat’ın lisanslı şasisini geliştirerek otomobil üretimine giriş yaptı. O dönemlerde firma Çin’in kanunlarına göre kayıtdışı bir firmaydı ve sadece oto yedek parça sağlayıcı olarak kayıtlarda gözüküyordu bu sebepten, otomobilleri Çin’in her tarafında piyasaya sokmak için bir lisans almakta sıkıntı yaşanıyordu.

2001 yılına gelindiğinde ise araçlarını Suriye’ye ihraç etmeye başlayan Chery, Çin’in ilk otomobil ihracatçı firması oldu. Ayrıca 2002 yılında dönemin en iyi kalite sertifakası ISO/TS 16949’u almaya hak kazandı. Bu dönemden sonra araştırma ve geliştirme kısmına önem veren firma 2003 yılında kendi bünyesinde bir ekip oluşturarak yabancı uzmanlarla da çalışmaya başladı.

Kısa sürede attığı adımlarla devasa bir gelişim gösteren otomobil üreticisi araçlarının tamamını Çin’de üretiyor. Chery 2003 senesinde İran merkezli olan ilk yabancı otomobil üretim tesisini kurdu. Şirket aynı zamanda Endonozya, Uruguay ve bir çok ülkede satış rakamlarını hedefleyerek buralara yönelik tesisler kuracağı söylentilerini doğruladı.

Ayrıca firma yetkilileri Amerika Birleşik Devletlerinde 1 milyon araç satımı sonrasında bir tesis kuracağını beyan etmiştir. Ucuz maaliyeti, konfor ve kalite ile birleştiren firma Avrupa ve Dünya çapında aldığı kalite sertifikaları ile günümüz otomobil dünyasında önemli bir yere sahip. Chery Markasının dünyanın en hızlı büyüyen otomobil markası ünvanı ise göz önünde bulundurulduğunda gelecek vaad eden firmalar arasında liderliğe oynuyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın