" />

Yaz Lastikleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Lastik seçimi, hem sürücü ve yolcu güvenliği, hem de daha konforlu bir sürüş deneyimi ve tabii ki yakıt tasarrufu bakımından önem taşıyan bir konu. Lastik seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi de, aracın kullanılacağı mevsim koşulları. Bu doğrultuda, yaz lastikleri ve özellikleri en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Yazının geri kalanında, yaz lastiği modelleri hakkında merak ettiğiniz soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Yaz Lastiği Nedir?

Yaz lastiği, yaz aylarında daha konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi sunmak için özel olarak tasarlanmış lastik modellerine denir. Sıcak ve nemli hava koşullarına mükemmel uyum sağlayan bu lastik modellerinin kauçuk bileşimleri, lastiğin esnek kalmasını sağlamayı ve daha iyi bir çekiş ve yol tutma performansını mümkün kılmayı hedefler.

https://www.lastikborsasi.com/yaz-lastigi

Yaz Lastiği Avantajları Nelerdir?

Yaz lastiği kullanmanın birden fazla avantajı vardır. Bunlar arasından öne çıkanları, şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sıcak havalarda, ABS ile fren yapılacağı zaman, yaz lastikleri kış lastikleri ile kıyaslandığında daha kısa mesafede durabilir.
  • Yaz aylarında kış lastiği tercih etmenin, aracın yakıt tüketimini artırdığı bilinmektedir.
  • Yaz lastikleri, havanın sıcak olduğu zamanlarda diğer lastiklere kıyasla daha yüksek performans gösterir, ayrıca düzensiz yıpranmaya karşı daha dayanıklı oldukları da bilinmektedir.

Kısacası, hem sürüş konforu ve güvenliği hem de ekonomi açısından yaz aylarında yaz lastiklerinin tercih edilmesi önemlidir.

Yaz Lastiği ve Kış Lastiği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yaz ve kış lastikleri, ilk başta görsel olarak farklıdır. Kış lastiklerinin dişlerinde kılcal yarıklar mevcuttur. Bu tasarımın amacı, lastiğin karlı ve çamurlu yollarda görülen kaygan yüzeylere daha kolay tutunabilmesini sağlamaktır. Yaz lastiklerinde ise bu tip yarıklar yoktur. Buna ek olarak, kış lastikleri buzlu ve karlı zeminlerde kullanmak için idealdir. Ayrıca, fiyat olarak, kış lastikleri fiyatları yaz lastiği fiyatlarına göre biraz daha yüksektir.

https://www.lastikborsasi.com/

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2021

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın