" />

Trafik Kazası Sebebiyle 360 Bin TL’ye Kadar Tazminat Alabilirsiniz

Yaralanmalı ya da ölümlü kazalar sonucunda zorunlu trafik sigortası kapsamında bazı koşullar göz önünde bulundurularak trafik kaza tazminatı hakkı elde edilebilir. Ülkemizde pek çok kişi bu tazminat hakkı konusunda eksik bilgilere sahip. Trafiğe çıkan tüm araçlar için zorunlu olan trafik sigortası kapsamında her sene ödenen para, trafik kazası durumlarında sürücü ve yolcuların kişi başı 360 bin TL’ye kadar tazminat almasına olanak tanır.

Trafik Kazası Sonucu Yaralanmalı Kazalarda Tazminat

Trafik kazasından dolayı yaralanma durumunda araç içindeki sürücü ve yolcuların tazminat alma hakları bulunur. Trafik kaza tazminatı, “Geçici İş Göremezlik” ve “Sürekli İş Göremezlik” olarak ikiye ayrılır. Geçici iş göremezlikte, kişiler kaza sonucu geçici olarak işlerini yapamadığı durumlarda tedavi ve iyileşme süreci boyunca aldıkları maaş oranında bir ücret alırlar. Sürekli iş göremezlikte ise kişinin uzuv kaybı ya da genel yaralanma sonucu ömür boyu yapacağı işi kısmen ya da tamamen yapamadığı durumlarda normalde kazandığı para oranında maaş verilir.

Trafik Kazası Sonucu Ölümlü Kazalarda Tazminat

Kişi ya da kişiler trafik kazası sonucunda vefat ederse, geriye kalan aileleri “Destekten Yoksun Kalma Tazminatı” alabilirler. Bu miktar vefat eden bir kişi için maksimum 360 bin TL’dir. Ölen kişinin aileleri (eş, çocuk, anne, baba, kardeş, bakmaktan yükümlü olduğu kişiler), kararlaştırılan bu parayı çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak paylaşır.

Bir araçta kişi başı 360 bin TL tazminat hakkı varken, bütün bir araçta toplam ölen ve yaralanan kişilerin alacağı en yüksek trafik kaza tazminatı miktarı ise 1.8 milyon TL’dir. Örneğin bir araçta 6 kişi hayatını kaybetmişse, normalde 2.16 milyon TL tazminat alınması gerekirken, bir aracın en yüksek tazminat miktarı aşıldığı için, bu ücret 1.8 milyon TL’ye düşürülür. Araç toplamı ve kişisel tazminat miktarları 2018 yılı için olup, her sene enflasyon gibi etkenler göz önünde bulundurularak çeşitli miktarda artış uygulanıyor. Örneğin 2012’de 225 bin TL olan kişisel en yüksek tazminat miktarı, günümüzde 135 bin TL fazla olacak şekilde 360 bin TL üzerinden hesaplanıyor.

 

Kaynak: https://www.basaritazminat.com/trafik-kazasi-tazminati/

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın