" />

Sony xperia ekranda sarı leke sorunu ve çözümü

Sony telefon çıkarmaya başlayalı yaklaşık 10 yıl oldu. Çıkardığı telefonların satılmasıyla bilinen telefon satıcısı markalarının yanında yer alıyor. Her ne kadar bir firma telefon sorunsuz mükemmel desede o telefonda bir sorun çıkabilir veya sonradan meydana gelebilir. Bu sorunların başına gelmesini kimse istemesede bu ihtimal hepimizde var. Başımıza gelebilicek sorunlardan bazıları; Klonlanmış IMEI, telefonun aşırı ısınması, anlık donma, hoparlör veya mikrofonun bozulması sonucunda konuşurken ses gitmemesi veya gelmemesi gibi bir sürü şanssızlık oluşabilir. Bunların tamiri için garantiye gönderdiğimiz telefonlarda günlerce gelmediği için tamamen zaman kaybı olabiliyor.

Telefonda meydana gelen bozukluklardan biri ise ekranda sarı leke oluşması. Oluşan sarı leke hem telefona fiziksel olarak zarar veriyor hemde ekranı kapladığı için rahatsız ediyor. Ekranda sarı leke oluşmasının sebebi ise cihazın ısıyı dağıtamayıp belirli bir yerde bırakarak ekrana zarar vermesi.

Bazı cihazlarda sıvı soğutma gibi değişik yöntemler kullanarak telefonu soğutmaya çalışan firmalar bulunsada bu sorunla karşılaşmayacağımız anlamına gelmiyor. Bilgisayarda ısının aynı yerde kalmaması için (ısıyı dağıtmak için) termal macun kullanıyoruz fakat telefonlar o kadar büyük olmadığı için daha ince bir materyal kullanmamız gerekiyor haliyle.

Ekranın sararmasını engellemek için cihazın ısınmasını engellemeniz yeterli olacaktır. Cihaz ısısını düşüren programlar kullanarak birazda olsa ısıyı düşürebilirsiniz fakat bunu el ile yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Telefon ısınmasını engellemek için yapmanız gerekenleri sıralayacak olursak, listeye fiziksel donanımdan başlayabiliriz. Telefon kapları dışını korumak için alınsada tamamen ısıyı kasada (telefonun arka kısmı) tutarak soğumasını engeller bir işle uğraşırken kabı çıkarabilirsiniz.

Kullanmadığınız uygulama ve oyunları silerek hem depolamadan, ram kullanımından ve benzeri kaynak kullanımlarından kazanacağınız gibi bir de arka planda çalışmasını engellediğimiz için cihaz ısısını da düşerecektir. Bir başka ısıyı engelleme yöntemi ise bulunduğunuz ortamın sıcaklığının düşük olması. Telefon bulunduğunuz yerin sıcaklığına göre ısı alışverişi yapacağı için yazın kapalı bir ortam ile kışın bir odadaki ortam arasında büyük bir oranda değişiklik olacaktır. Hepimiz telefonlar şarjda iken bir işimiz çıktığında şarjdan çıkarmadan işimizi hallediyoruz fakat bu ısı konusunda çok olumsuz oluyor bunun için şarjda telefona dokunmamak veya tamamen telefonu kapatıp şarj etmek hem daha hızlı şarjı sağlar hem de cihazın kullanım ömrünü uzatır

Kısaca bulunduğunuz ortam, telefon donanımı,  telefonda kullanılan parçalar, kullandığınız uygulamalar telefonun ısısında önemli ölçüde değişiklik göstererek telefonun camında kullanılan filmin erimesini sağlıyor ve camda sarı leke dediğimiz sarı renkte lekeler çıkartarak ekrana zarar veriyor. Sarı leke sorunun çözülmesi için ise yapabileceklerimiz cihazı garantiye göndermek veya ekranı değiştirmek yer alıyor. Eğer garanti süreniz bitmediyse ilk önce garantiye göndererek şansınızı deneyin (Bazı durumlarda firma kullanıcı hatası diyerek telefonu geri gönderebiliyor).

İlgili yazılar:

Samsung yazısı yanıp sönüyor telefon açılmıyor

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Telefonumu garantiye verdim nasıl takip edebilirim ?

Samsung müşteri numarası nerede yazar ? 

Apple Türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız ?

Samsung iç ekran kırılması garantiye girer mi ?

Samsung garantiden telefon değişimi nasıl yapılır ?

Samsung değişim onayı kaç gün sürer ?

Telefon mavi ekran verdi açılmıyor

Silinen fotoğrafları geri getirme programsız

Whatsapp bağlanılamıyor lütfen daha sonra yeniden deneyin hatası

Sim kart değişikliğinde Whatsapp konuşmaları gider mi ?

Logoda takılı kalma sorunu

İphone kasma sorunu ve çözümü

Ekranda pembe çizgi sorunu ve çözümü

Telefonda root kaldırma

Telefonda root yapma

Nem algılayıcı sensörü kapatma

Şebeke sorunu çözümü

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Ekran morarması garantiye girer mi ?

Wifi ve bluetooth açılmıyor

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Samsung ekran sararması çözümü

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın