" />

Senetle araba nasıl alınır

Otomobil çocuklu aileler için bir ihtiyaç. Gerek pikniğe, bayrama giderken gerekse de gecenin bir saatinde çocuk ateşlendiğinde insan elinin altında bir arabası olsun istiyor.

Öte yandan orta kesimin mali durumu belli. Bu devirde mal almadan birikim yapmak zor. Dolar kuru tırmandığı için dövizle borçlanmak riskli. Banka faizleri de uçmuş durumda.

Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde eskisi gibi senetle araba alma devri geri geldi. Paranın bir miktarı peşin verildikten sonra araya banka vs. koymaksızın taraflar arasında senet yapılıyor.

Senetle araba almak iş yeri arkadaşları, komşular, tanıdıklar ve akrabalar arasında biraz daha mümkün. Sosyal medyada tanıştığı birine senetle araba vermek pek mantıklı gelmiyor. Senet aldığınız kişi güvendiğiniz ve parayı ödemediği zaman adresini bildiğiniz birisi olması lazım.

Senetle araba nasıl alınır

Gönül ister ki peşinatsız senetle araba alalım. Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerde hatta sahibinden gibi internet sitelerinde bu tür ikinci el araba satış ilanlarını takip edenler var. Ama başta belli bir peşinat vermeden kimse malını başkasına teslim etmez.

İşin sonunda aracı bir süre kullanıp “beğenmedim, şurasında şu var” deyip anahtarı teslim edecekler veya onu bile yapmayanlar çıkacaktır. Bu nedenle senetle araba alacak kişi bir miktar peşinatı önceden hazırlaması lazım.

Senetler hazırlandıktan sonra arabaya rehin koyulması için notere para vermek gerekiyor. Senetler ödenmezse araba geri alınıyor.

Senetle araba alım satım işini genellikle galericiler yapmaktadır. Kredi çekmenin getireceği faiz yükü nedeniyle insanlar fiyatı biraz şişirilmiş olsa da senetle araba almayı tercih etmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi www.arabasenetle.com sitesinden alabilir, bu konudaki güncel bilgileri bu siteden alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın