" />

Samsung J7 şarj oluyor ama dolmuyor

Samsung J7 şarj oluyor gösteriyor ama dolmuyor ise cihazı tamirciye götürmeden önce bazı yöntemleri deneyerek sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz. (Garantisi bitmemişse önce yetkili servise götürün)

İster Samsung’un ürettiği şarj aleti ile şarj edin isterseniz de kablosuz şarj aparatı ile, şarj etme sorunları Android akıllı telefonlarda en çok karşılaşılan problemlerdendir. Bu sorun yaşandığında olabildiğince çabuk şekilde sorunun çözümü için uğraşmak gerekir, çünkü telefonunuzun şarjı kısa sürede bitebilir ve soruna yazılım ile ilgili çözümler bulmanız zorlaşır.

Samsung J7 şarj olmuyorsa

Android telefon sahibi kişiler telefonlarının şarj olmadığını genellikle şarjları bitmek üzereyken, telefona şarj kablosu takılı olmasına rağmen şarj olma sinyalinin yanmaması durumunda fark ederler. Bu aşamada çoğu kullanıcı büyük ücretler vererek aldıkları ileri teknoloji ürününün bozulduğunu düşünebilir.

Fakat telefonunuzun şarj olmaması pilini değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Unutulmaması gereken, elektrik akımının pile ulaşmadan önce, bir çipten geçmesi ve Android işletim sistemi tarafından tanınmasıdır.

Uzmanlar şimdiye kadar, telefon sahiplerinin şarj olma sorunları ile ilgili çok sayıda problem bildirdiklerini belirtiyorlar. Uzmanların görüşüne göre ise bu tür durumlarda asıl problem telefon yazılımının çakılması, ekranın donması ve telefonun cevap vermez hale gelmesidir. Bu tür durumlarda uygulanacak en etkili çözüm ise “yazılımdan sıfırlama” adı verilen bir yöntemdir.

Devam etmeden önce Samsung telefonlarınızda yaşadığınız her türden sorun için Samsung ile iletişime geçebileceğinizi ve sorunlarınız için size özel çözümlerle ücretsiz olarak geri dönüş yapılacağını hatırlatmak isteriz.

Şarj sorunun en çok yaşandığı durumlar arasında, telefonun arabada şarj olmaması, Hızlı şarj özelliğinin çalışmaması, hiç şarj olmaması ve şarjın uygulama güncellemesi sonrası çalışmaması durumları vardır.

Arabada şarj olmama sorunu

Sorun: Yeni bir Samsung J7 telefon satın aldınız, telefon tanıtımı yapılan tüm özellikleri ile birlikte sorunsuz çalışıyor. Tekbir eksikle. Telefon arabada şarj olmuyor! Arkadaşlarınız telefonları ve eski telefonlarınız aracınızda şarj olurken yeni telefonunuz olmuyor. Fakat orijinal kutusu içerisinde gelen şarj aleti ile duvarda oldukça düzgün bir şekilde şarj oluyor. Bu durumda sorunun donanımsal veya portlardan kaynaklı bir sorun olmadığını söyleyebiliriz.

Çözüm: Burada sorun telefonda değil çünkü telefonda orijinal şarj aleti ile şarj sorunu yaşanmıyor. Diğer taraftan araç şarjı da diğer telefonların şarjında sorun çıkarmıyor. Bu tür durumlarda ilk olarak USB kablosunun değiştirmeyi deneyebilirsiniz. USB kablosunu değiştirip denediğinizde de herhangi bir düzelme yok ise, bu durumda araç şarj aletinizin amper değeri yeteri miktarda olmayabilir. Yani elektrik akımını pil içerisine itemiyor olabilir. Samsung cihazlarda şarj aletinin 2 Amper değerinde olduğunu unutmayınız.

Hızlı şarj özelliği çalışmıyor

Samsung J7 telefonunuzun hızlı şarj özelliği çalışmıyor, yavaş şarj oluyor ve internette bu duruma çözüm arıyor olabilirsiniz. Aynı telefona sahip arkadaşlarınıza hızlı şarj özelliğini aktive deaktive etmenin bir yolu olup olmadığını sordunuz fakat böyle bir seçeneğin olmadığını mı öğrendiniz? O zaman çözüm burada.

Çözüm: Bu sorun orijinal telefon ile gelen şarj aletini kullanmamanız durumunda karşılaşabileceğiniz bir sorundur. Orijinal şarj aleti hızlı şarj etme özelliği ile uyumlu iken, herhangi bir mağazadan aldığınız şarj aletlerinde bu özellik yoktur.

Ayrıca, eğer telefon şarj aletine bağlıyken ısınıyorsa, hızlı şarj etme özelliği çalışmayacaktır; aynı durum ekran açıkken de söz konusudur. Telefon şarja bağlıyken ısınmadığından ve ekranın kapalı olduğundan emin olun. Eğer hızlı şarj etme özelliği hala çalışmıyorsa, telefonun değiştirilmesi gerekiyor demektir. Telefonu yeni aldığınız düşünülecek olursa garanti sürecindedir ve değiştirilmesi mümkündür.

Samsung J7 şarj olmuyor

Problem: 1 aylık telefonunuzda her şey çok iyi durumda çalışırken telefon bir anda şarj olmamaya mı başladı? Telefonu şarj aletine bağladığınızda tepki vermiyor mu? Şarj olma ikonu görünmüyor ve LED ışık yanmıyor mu?

Çözüm: İlk dikkat edilmesi gereken orijinal şarj aletinin kullanılmasıdır. Ayrıca USB cihazının şarj aletine ve telefonunuza düzgünce yerleşmiş olduğundan da emin olun. İlk olarak sorunun USB kablosu veya şarj aleti kaynaklı olmadığından emin olmanız gerekiyor. Deneyebileceğiniz ilk adım USB kablosu aracılığıyla telefonu bilgisayara bağlamaktır. Bilgisayarın telefonu tanıyıp tanımadığını kontrol edin. Eğer bilgisayar telefonu tanımıyorsa, sorunun kablodan kaynaklanması muhtemel.

Bununla birlikte eğer, telefon bilgisayar tarafından tanındıysa, şarj aletinin kendisinde bir problem olabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak, başka şarj aletleri ile telefonunuzu şarj etmeyi deneyin.

Bu adımları denediniz ve sonuç alamadıysanız, yani sorunun ne kablodan ne de şarj aletinden kaynaklanmadığı sonucuna ulaştıysanız, sorunun kaynağı olarak Android yazılım hatası ihtimalini değerlendirebilirsiniz. Bu durumda ilk yapmanız gereken telefonunuzu güvenli modda başlatmaktır.

Telefonu güvenli modda başlatmak için:

1. Telefonunuzu kapatın.

2. Güç düğmesine basılı tutun.

3. Samsung yazısı belirdiğine, hızlıca güç düğmesini bırakın ve ses azaltma düğmesine basılı tutun.

4. Telefon kendini yeniden başlatma işlemini bitirene kadar ses alçaltma düğmesine basılı tutmaya devam edin.

5. Telefon ekranının sol alt köşesinde güvenli mod yazısını görene kadar bekleyin ve butondan elinizi çekin.

Güvenli modda iken telefonunuzu şarj etmeyi deneyin, eğer hala telefon şarj olmuyorsa tüm bilgilerinizi yedekleyin ve Android telefonunuza “donanımdan sıfırlama” adı verilen sıfırlama işlemini gerçekleştirin. Bu işlemler için teknik servislere gitmeniz durumunda ise yukarıda anlattığımız işlemleri tekniker gerçekleştirecektir. Bu işlemleri kendiniz yapabileceğiniz için buna gerek olmadığını düşünüyoruz.

 

[junkie-alert style=”red”] Not: Bu işlemleri yapmadan önce lütfen kişisel bilgilerinizin yedeğini almayı unutmayın, aksi halde aşağıda yapılan sıfırlama işleminden hiçbir şekilde aracarizasi.com SORUMLU tutulamaz. [/junkie-alert]

 

“Donanımdan Sıfırlama” Nasıl Yapılır?

1. Telefonunuzu kapatın.

2. Ses açma, Home (Ev) ve Güç düğmelerinin hepsine aynı anda basın.

3. Cihaz açıldığında ekranda “Güç Simgesi” görünecektir. Simgeyi gördüğünüzde tüm tuşlardan elinizi çekin.

4. 30 saniye sonra Android Kurtarma Ekranı çıkacaktır.

5. Telefonun ses tuşlarını kullanarak, ‘bilgileri sil / fabrika ayarları’ seçeneğine gelin ve güç tuşuna basarak bu seçeneği aktif hale getirin.

6. ‘Evet’ seçeneğine gelene kadar ses tuşlarını kullanarak aşağı inin ve tekrar güç tuşuna basarak seçim yapın.

7. Fabrika ayarlarına dönme işlemi gerçekleştikten sonra sistemi ve telefonunuzu tekrar başlatın.

Samsung J7 güncellemeden sonra şarj olmamaya başladıysa

Android işletim sistemli telefonunuz yaptığınız güncellemeden sonra bir anda tüm pilini kullandı ve şarjınız bitmek üzere. Telefonunuzu şarja taktınız ama, şarj olmadığını gördünüz. Telefonu defalarca baştan başlatmanıza rağmen sorun düzelmedi hatta şarjınızın daha da azaldı. Bu durumda ne yapabilirsiniz?

Çözüm: Eğer şarj sorunu bir güncelleme sonrası ortaya çıktıysa, bu büyük ihtimalle küçük bir sorundan kaynaklanıyordur. Nadir durumlarda ise, yazılım sistemde bazı yerlerde problemlere yol açacak bazı kayıtları bozacak güncellemeler yapılmış demektir. Bu sistemlerden bir tanesi de şarj özelliği olabilir.

Bu tür durumlarda önereceğimiz ilk şey “yazılımdan sıfırlama”’dır. Yukarıda ‘yazılımdan sıfırlama’ işleminin nasıl yapıldığını anlattık. J7 telefonları için güç ve ses kısma butonlarına yaklaşık 10 saniye süre ile aynı anda basılarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Telefon kapalıyken, telefonu şarja bağlayın, bu tür sorunlarda bu çözüm genelde işe yaramaktadır. Eğer işe yaramazsa size ön bellek bölümünü temizlemenizi öneririz. Telefonunuzun şarjı bitti ise bu işlemi gerçekleştiremezsiniz. Bir teknik servise telefonunuzu götürmeniz gerekir.

Ön Belleğin Silinmesi

1. Telefonu kapatın

2. Yukarı ses butonu, Home tuşu ve Güç tuşuna aynı anda basın.

3. Telefon titreştiğinde, güç tuşundan elinizi çekin fakat diğer iki tuşa basmaya devam edin.

4. Android Sistem Kurtarma ekranı çıktığında, yukarı ses ve home tuşlarından eliniz çekin.

5. Aşağı ses butonunu kullanarak belleği temizle seçeneğine gelip güç tuşuna basın.

6. Ön bellek temizleme işlemi tamamlandıktan sonra güç tuşuna basın ve cihazı tekrar başlatın.

 

İlgili yazılar:

Samsung yazısı yanıp sönüyor telefon açılmıyor

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Telefonumu garantiye verdim nasıl takip edebilirim ?

Samsung müşteri numarası nerede yazar ? 

Apple Türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız ?

Samsung iç ekran kırılması garantiye girer mi ?

Samsung garantiden telefon değişimi nasıl yapılır ?

Samsung değişim onayı kaç gün sürer ?

Telefon mavi ekran verdi açılmıyor

Silinen fotoğrafları geri getirme programsız

Whatsapp bağlanılamıyor lütfen daha sonra yeniden deneyin hatası

Sim kart değişikliğinde Whatsapp konuşmaları gider mi ?

Logoda takılı kalma sorunu

İphone kasma sorunu ve çözümü

Ekranda pembe çizgi sorunu ve çözümü

Telefonda root kaldırma

Telefonda root yapma

Nem algılayıcı sensörü kapatma

Şebeke sorunu çözümü

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Ekran morarması garantiye girer mi ?

Wifi ve bluetooth açılmıyor

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Samsung ekran sararması çözümü

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Samsung J7 şarj oluyor ama dolmuyor (1 Yorum)