" />

S9 Plus ekran sararması garanti kapsamına girer mi

Zor şartlar altında satın aldığımız telefonlardan maksimum verim elde etmek isteriz. Bunun için telefona gözümüz gibi bakar onu düşürmemeye çalışırız. Telefonun arıza çıkarmaması için telefonlarımızı düzenli olarak bakıma sokarız. Ne kadar dikkat edersek edelim bazen telefonlarda bizim kontrolümüz dışında arıza ve hasarlar meydana gelebilir. Kılıf takmak, ekran koruyucu kullanmak, telefonu hızlandıran hızlandırıcıları yükleyerek telefonlarımızı koruma altına alabiliriz.

Telefonları uzun süre kullandığımızda telefon içinde yer alan bataryadaki teller ısınır. Isınan bu teller ellerimizi yakacak seviyeye ulaşabilir. Telefonlar eskidikçe bu sorun daha belirgin bir şekilde görülür. Isınan telefonlarda zamanla bütün parçalar bu ısınmadan olumsuz etkilenmektedir. Isınan parçaların zamanla ömrü azalır. Isınma sorunu telefonların ekranlarına da zarar vermektedir. Özellikle Samsung marka telefonlarda son günlerde ekran sararması sorunu ortaya çıkmaktadır. Telefon içindeki parçaların ve bataryanın ısınması ile cam içindeki koruyucular olumsuz etkilenir. Isıdan dolayı bozulan ekran değil ekranın içinde yer alan koruyucudur. Ekran sararmasını engellemek için ara sıra telefonu soğumaya bırakmak gerekir. Arka planda çalışan uygulamaları kapatarak ısınmayı engelleyebilirsiniz. Telefon şarjdayken oyun oynamak telefonun ısınmasını hızlandırır ve ekran sararmasını tetikler.

Ekran sararması için telefonu uzun süre kullanmanız gerekmez. Telefonu aldığınız ilk hafta da oluşabilir 2 yıl sonra da. Ekran sararmasını tamir etmek için telefonunuzu kapatıp bataryasını çıkarıp bataryayı 2 saat soğumaya bırakın. Ekran sararması çok ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkmışsa bu işlemden sonra sararma sona erecek telefon ekranınız eski haline dönecektir. Telefon ekran sararması düzelmediyse telefonu garantiye göndermeniz gerekir. Kullanıcı hatasından kaynaklı olmayan ekran sararması sorunları garanti kapsamına girmektedir.

Ekran sararması neden olur?

Akıllı telefonlardaki ekran sararma sorunu yoğun telefon kullanımına ve ısınmaya bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Isınan parçalar ekrana zarar verir. Isınan ekran sararmaya başlar. Ekran sararması ısınmanın soğuması ile birlikte çoğu zaman kısa sürede kendiliğinden düzelmektedir. Kendiliğinden düzelmeyen sararmalarda telefonda ciddi bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu durumda mutlaka telefon yetkili servise verilmelidir. Kullanıcı kaynaklı olmayan tüm sararmalar garanti kapsamına girmektedir. Garanti kapsamında sorun çözülmeye çalışılır. Gerekli parçalar değişir ve müşteriye sorunsuz bir şekilde teslim edilir. Sorun çözülmemesi durumunda kullanıcıya yeni telefon verilir.

Ekran sararması durumunda garanti kapsamından çıkan telefonlarda ekran değişimi gerekir. Ekran değişimi dışında kalıcı bir çözüm yolu henüz geliştirilmemiştir. Ekran sararması sorunu ile karşılaştığınız zaman yapmanız gereken ilk işlem sorunun geçici olup olmadığını tespit etmektir. Isınma kaynaklı ekran sararması telefonun soğuması ile ortadan kalkarken teknik bir nedenden dolayı ortaya çıkan sararmalarda soğuma sonrası ekran sararma sorunu hala devam eder.

 

S9 Plus ekran sararmasını önlemek ve telefonunuzun zarar görmemesi için uzmanlar şu tavsiyelerde bulunmaktadır:

1-    Telefon şarjı tamamen dolmadan telefonu şarjdan çekmeyin. Telefon şarjı tamamen bitmeden kullanmayın.

2-    Telefonda yer alan gereksiz uygulamalar ve oyunları silin.

3-    Telefonu aşırısı sıcak ortamlarda bırakmayın. Özellikle yaz aylarında telefonlarınızı aracın içinde bırakmayın.

4-    Telefonunuz ısındığı zaman koruyucu kılıf içinden çıkartın.

5-    Telefonunuza iyi bir kılıf ve koruyucu ekran satın alın.

6-    Telefonunuzu düzenli olarak güncelleyin.

7-    Telefonunuz şarjda takılı iken oyun oynamayın ve telefonla konuşmayın.

 

İlgili yazılar:

Samsung yazısı yanıp sönüyor telefon açılmıyor

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Telefonumu garantiye verdim nasıl takip edebilirim ?

Samsung müşteri numarası nerede yazar ? 

Apple Türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız ?

Samsung iç ekran kırılması garantiye girer mi ?

Samsung garantiden telefon değişimi nasıl yapılır ?

Samsung değişim onayı kaç gün sürer ?

Telefon mavi ekran verdi açılmıyor

Silinen fotoğrafları geri getirme programsız

Whatsapp bağlanılamıyor lütfen daha sonra yeniden deneyin hatası

Sim kart değişikliğinde Whatsapp konuşmaları gider mi ?

Logoda takılı kalma sorunu

İphone kasma sorunu ve çözümü

Ekranda pembe çizgi sorunu ve çözümü

Telefonda root kaldırma

Telefonda root yapma

Nem algılayıcı sensörü kapatma

Şebeke sorunu çözümü

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Ekran morarması garantiye girer mi ?

Wifi ve bluetooth açılmıyor

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Samsung ekran sararması çözümü

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın