" />

Modifiyede kullanılan parçalar

Bazılarımız için otomobil bir yere getirip götüren ulaşım aracından fazlasıdır. Otomobil tutkusu çoğu kişide modifiye isteğine dönüşmüştür.

Araç sahiplerinden gelen talepler doğrultusunda araç modifiye parçaları yıldan yıla çeşitlenmektedir. Esasen otomobilini kişisel tercihlerine göre uyarlamak için modifikasyona gerek yoktur. Örneğin ışıltılı bir jant kapağı veya göze farklı gelen bir egzoz ucu dahi otomobile sükse katabilir.

Modifiye tutkunlarının gözde tercihlerinden birisi body kit denilen ayro dinamik parçalardır. Body kitler aracı sadece havalı göstermez, işin uzmanları tarafından uygulanırsa aracın hızına ve yol tutuşuna da katkıda bulunur.

Modifiye tutkunları genellikle gece kuşlarıdır ve bu nedenle otomobilde led xenon olsun isterler. Modifiye edilmiş araçları krom aksesuarlarla süslemek bütçesi elverdiği sürece çoğu araba tutkununun hobisidir.

Otomobilde ayna kapağı, tampon eşiği,bagaj alt çıtası, kapı kolu, kapı eşiği, cam çıtası gibi parçalarda krom tercih edilmektedir.

Otomobil modifiyede kullanılan parçalar

Otomobil modifiye iki önemli kısma ayrılır. Dış modifiye araca değişik görünüm kazandırmak için yapılır. İç modifiye ise daha profesyonelce bir iştir ve aracın performansı üzerinde etkilidir.

Cam filmi

Araç sahiplerinin genellikle modifiyeye ilk başlama yeri camlara film taktırmaktır. Cam filmleri ön cam haricindeki yerlere takılmaktadır. Çünkü ön cama film taktırmak kanunen yasaklanmıştır.

Xenon farlar

Piyasada değişik türlerde far kitleri satılmaktadır. Geceleri sokaklarda tur atmayı sevenler arasında yaygın bir uygulamadır.

Jantlar

Bir otomobildeki pahalı ve şık bir jant çoğu kere aracın kendisinden fazla dikkat çekmektedir.

Spoiler

Spoiler çoğu modifiye tutkununun vazgeçilmezidir. Fakat araca uygulanması uzmanlık istemektedir.

Spor amortisörler

Yere yakın araç “pahalı ve spor” algısı yarattığı için çoğu modifiye tutkunu bazen de abartarak spor amortisörler kullanmaktadır. Spor yay fiyatları araç markasına ve malzeme kalitesine göre değişkenlik göstermektedir.

Chip tuning

Chip tuning otomobil modifikasyonunun ileri evrelerinden biridir. Yakıt harcamasının artmasını umursamayarak aracın hızını artırmayı hedefler.

Hava filtresi 

Yanmayı kuvvetli hale getirmek için motora giren havayı soğutmayı amaçlar.

Nitro

Modifikasyon tutkusu abartıldığı zaman nitro uygulaması gibi aracın hızının oldukça artıran uygulamalara başvurulmaktadır.
Bursa gibi illerimizde oto aksesuar dükkanlarında aynı zamanda modifiye danışmanlığı yapılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın