İmmobilizer nedir ne işe yarar

İmmobilizer nedir ne işe yarar konusuna ait videoya hoşgeldiniz.

VİDEO AÇIKLAMASI

Şimdi dağıtsam anahtarı bakın şimdi dağıtacağım tekrar. Bakın araç çalışmaya devam ediyor anahtarı yine… Benim anahtar biraz yapıştırmaya ihtiyacı var yapışkanı gitmiş! Arkadaşlar merhaba oto destekçim kanalına hoş geldiniz. Yeni bir video ile tekrar karşınızdayım. Başlıkta da okuduğunuz gibi immobilizer hatası nedir? Ne işe yarar? Onunla ilgili bilgi vereceğim arkadaşlar. 99 98 200 yılları arasında o Avrupa’daki araçlarla çalınmaya karşı bir güvenlik önlemidir arkadaşlar.

Anahtarın üzerinde bir çip vardır. Anahtarın üzerindeki çipi o beyin okur ve anahtarı taktığınızda kontağı araç öyle çalışır. Hemen gösterelim benim anahtarım şu bu anahtarın içinde bir çip var bu çipi aracı kontağa taktığınızda anahtarı kontağa taktığınızda taktım. Buraya kontağı taktığınızda bu beyin bunu okuyor ve bu anahtar bu aracın ve o şekilde aracın çalışmasına izin veriyor.

Eğer bu aracı bu anahtarı anahtar okumasaydı araç çalışmıyor arkadaşlar yani immobilizer devreye giriyor ve aracı çalıştırmıyor bu da hırsızlara karşı bir güvenlik önlemidir. Şimdi bunu görsel olarak size nasıl gösterebilirim diye düşünüyorum anahtarı okutmadan nasıl okutmamayı düşünüyorum da. Şimdi anahtarı taktım gördüğünüz gibi takılı kontağı çevirdiğimde şimdi anahtarı parçaladım. Bakın anahtar elimde kaldı bakın anahtarın bu tarafı bende ucu şurada. Anahtarı parçaladım bakın şimdi çevireceğim.

Çevirmeye çalışıyorum. Bakın araç arızalanması yakıp söndürmeye başladı. Bu bende olduğu için bu gövde kısmı bende olduğu için çipi okumadı çipin burada sabit olması gerekiyor. Burada yanımda olduğu için okumadı ve arıza lambası yanıp söndü. Şimdi bakın marş yapacağım  araç çalışmayacak. Yapamıyorum çünkü bunu çeviremiyorum. Elim… evet… elim acıdı. Çeviremedim.

Normal marş yapıyor yapıyor yapıyor araç çalışmıyor. O yüzden immobilizer budur arkadaşlar bazı araçlarda bu şekilde yapar bazı araçlarda hiç bir şey yapmaz hani göstergede bir şey görmezsiniz ama araç marş çevirir çevirir çevirir çevirir çalışmaz tam çalışır hemen tak! Stop eder. Bunun sebebi de immobilizerdır.

Söylemesi de çok zor. Bunun sebebi de immobilizerdır. Araç yürüdükten hareket ettikten sonra immobilizer devreden çıkar arkadaşlar. Ya sadece ilk çalıştırmada devreye girer çalıştıktan sonra hani anahtar ben bu şekilde anahtarı dağıtsaydım. Hani yürüdüm 1 km 2 km gittim. Çalıştıktan sonra anahtarı dağıtmış olsaydım immobilizer  devreye girmiyor.

Sadece ilk marşta. Şimdi bakın  tekrar anahtarı düzelteceğim yerine takacağım. Evet anahtarı düzelttim şimdi. Bakın az önce yanıp sönüyordu bakalım şimdi nasıl olacak. Bakın sabit kaldı okudu anahtarı. Anahtarı okuduğu için her şey normal diyor bu anahtar bu aracın diyor normal çalıştırabilirsiniz diyor hatta çalıştırayım bakalım gösterelim. Gördüğünüz gibi bakın araç çalıştı hatta şimdi dağıtsam anahtarı bakın şimdi dağıtacağım tekrar bakın araç çalışmaya devam ediyor anahtarı yine… benim anahtar biraz yapışmaya ihtiyacı var yapışkanı gitmiş. O yüzden rahat çıkabiliyor.

Bakın araç çalıştıktan sonra immobilizer devreden tamamen çıkıyor. Dediğim gibi sadece anahtarı kontağa taktığınız an devreye giren bir şey bu. Araç çalıştıktan sonra tamamen devreden çıkıyor yani ilk anahtarı okuduktan sonra tamamen devreden çıkmış oluyor. Anahtarı buradan çıkarsanız bile hiç bir şeye faydası olmuyor. Güzel bir şey güvenlik amacıyla yapmışlar.

Aracın anahtarı çalındığında ya da araç komple çalındığında çalışmamasını istiyorsanız. Çalışmıyorsa yaninilk marşta aracınız çalışmıyorsa marş çevirip çevirip  eğer araç çalışmıyorsa bu immobilizer hatası olabilir arkadaşlar bundan şüphelenebilirsiniz aracınızın yedek anahtarı varsa bide yedek anahtarı denemenizi tavsiye ederim.

Bunu 99 model bir kango da görmüştüm yani 99 model araçlarda var belki 98 daha eskiye giden araçlarda bile olabilir. Hani tam olarak hangi araçta var hangi araçta yok tam bilmiyorum ama dediğim gibi araç ilk marşta marş çeviriyor çeviriyor alıyo gibi yapıp gene çalışmıyorsa bu immobilizer hatası olabilir. Opellerde bu şekilde arıza lambası yanıp söner. Diğer araçlarda nasıl olur bazıları… Kangoda mesela şeydi göstergede falan hiç bir şey yok. Ama sadece sabit kalıyor marşı çeviriyorsun çeviriyorsun araba çalışmıyor. Bu şekilde de sizin aracınızda da olabilir. Çok konuştum galiba umarım faydalı olmuştur. Bu videoda da çok konuştum umarım faydalı olmuştur arkadaşlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın