" />

İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri

İkinci El Araba Alımında Sigorta İşlemleri

İkinci el araç alan kişi, aracın satışıyla birlikte tüm sorumluluklarını almış olur. Dolayısıyla aracın sigortasının yapılması da araç sahibinin sorumluluğunda olacaktır. Aracın eski ruhsatı üzerinde bulunan sigortanın yeni ruhsata işlenmesi söz konusu olamaz. Bu sebeple satış ile birlikte zorunlu trafik sigortasının da yapılması gerekmektedir.

Yeni aldığım aracın sigortasını ne kadar sürede yaptırmalıyım?

Noter devir işlemlerinden sonra tüketicilerin aklına ilk takılan soru, sigortayı ne zaman yaptırması gerektiğidir. Yasal düzenlemelere göre aracın devrini aldıktan sonra size, sigorta yaptırmanız için 15 günlük bir süre bırakılır. Bu süre kendinize uygun sigorta tekliflerini değerlendirmeniz için düzenlenmiştir. Bu sayede satış işlemi gerçekleştirilmiş araçlar, trafikte kısa süre de olsa yer alabilecek.

Araç satıldıktan sonra sigorta parası iade edilir mi?

Sahip olduğunuz zorunlu trafik sigortalı ikinci el araba satış işlemi gerçekleştikten sonra, kullandığınız güne kadar olan harcama sigorta şirketi tarafından kesilerek, “kullanılmamış” gün olarak tabir edilen kalan tutar hesabınıza iade edilir.

İkinci el araç sigorta fiyatlandırılması nasıl yapılır?

Satışı gerçekleşen ikinci el aracın, zorunlu trafik sigortası fiyatlandırılması, acenteler aracılığıyla da olmak üzere, sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. Sigorta fiyatlandırılması kişinin yaşı, mesleği, bulunduğu şehir gibi önemli kriterler baz alınarak hesaplanmaktadır.

Otomerkezi.net olarak araç satışında 360 derece hizmet anlayışı ve müşteri memnuniyeti ile yanınızdayız. Uygun fiyat avantajları ve profesyonel sigorta uzmanlarından destek almak için Enkar Sigorta’yı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır. Keyifli sürüşler dileriz! 🙂

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Temmuz 2021

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın