" />

Galaxy Note 5 Sürekli USB Bağlandı Uyarısı Veriyor (Çözümü)

Galaxy Note 5 Sürekli USB Bağlandı Uyarısı Veriyor Hatası ve Diğer Güç İle İlgili Problemlerin Çözümleri

Galaxy Note 5 Sürekli USB Bağlandı Uyarısı, Samsung’un son telefon tablet karışımı mobil cihazı Galaxy Note 5, serideki eski modellerde de olduğu gibi güç konusunda bazı sorunları olan bir telefon izlenimi veriyor. Android topluluğunda bu cihazlarda yaşanan güç problemlerine ilişkin çok sayıda şikayet geliyor. Bu yazımızda Note 5’lerdeki bu türden problemlerin neler olduğuna ve çözümlerine yer vermeye çalıştık.

 

Sorun 1: Galaxy Note 5 sürekli USB Kablonun bağlı olduğuna yönelik uyarı veriyor.

Kablo takılı olmadan telefonun USB kablosunun bağlandığına veya bu kablonun çıkarıldığına dair uyarı vermesi oldukça sinir bozucu. Bu uyarı çıktığında ise, ekran rengi değişip uyarı sesi çalabiliyor. Bu sorun gün içerisinde rastgele gerçekleşebilen türden bir sorun. Soruna ilişkin en can sıkıcı olan ise arka arkaya aynı uyarının bir seferde 20 defaya kadar karşımıza çıkabilmesi.

Sorun, video izlerken, müzik dinlerken veya telefonun kullanıldığı herhangi bir anda ortaya çıkabiliyor. Sorunlar arasında, Samsung Gear uygulamasının durduk yere açılması da var. Tüm bu sorunlara ek olarak ise, telefonun şarja bağlı olduğunu göstermesi, fakat hızlı şarj aletine bağlı olduğunu tanımaması da sayılabilir. Telefonun bu türden hataları, hiç yere düşmemesi veya nemli bir yerde kalmaması sonrası vermeye başladığını söyleyen kullanıcılar da mevcut.

Çözüm: Bu problemin kaynağında, yazılım kaynaklı bir sorun bulunuyor. Bu sorunu bildiren büyük çoğunluğunun Android Lollipop işletim sistemini kullanmaları sorunun merkezinde işletim sisteminin veya bu işletim sisteminde çalışan bir uygulamanın olduğunu gösteriyor. Sorunun çözümüne ilişkin ilk olarak bazı Samsung uygulamalarını kapatarak başlamak mümkün.

Samsung VR Gear, Samsung Gear veya Samsung Güç Paylaşımı uygulamalarını kapatarak sorunun tekrarlayıp tekrarlamadığını kontrol edin. Bunun için:

 • Ayarlara Gidin
 • Uygulamalar sekmesine girin
 • Uygulamaları yönet seçeneğine tıklayın
 • Tümünü seçin
 • Samsung uygulamaları seçeneğine tıklayın
 • Daha sonra sırasıyla, ön belleği ve verileri daha sonra güncellemeleri silin ve uygulamayı de aktive edin (eğer mümkünse)

Eğer bu Samsung servislerinden hiç birisini kullanmıyorsanız, bu uygulamaları kapalı tutmakta fayda var. Eğer kapatma yöntemi işe yaramıyorsa, “Zorla Kapat” seçeneğini de kullanabilirsiniz.

 

Sorun 2: Galaxy Note 5 Wi-Fi sürekli kapanıyor

Andorid topluluklarında Galaxy Note 5 ile ilgili bildirilen sorunlar arasında Wi-Fi sorunu da var. Bu sorun güçlü Wi-Fi sinyalinin göründüğü durumlara rağmen gerçekleşebiliyor. Bağlantının ardından kısa süre sonra kopma söz konusu.

Çözüm: Bu sorunun çözümü için, farklı telefonların aynı Wi-Fi ağı ile sorun yaşayıp yaşamadığına bakmakta fayda var. Eğer diğer telefonlarla bağlantıda sorun yoksa, problemin Wi-Fi ağından kaynaklanmadığı anlaşılmış olur. Mevcut Samsung Galaxy Note 5 telefonunuzun farklı ağlarda sorun çıkarıp çıkarmadığını kontrol etmekte de fayda var. Çok nadiren de olsa sorununuz, telefonun Wi-Fİ donanımından kaynaklanıyor olabilir. Çoğunlukla ise telefonun alıcısının kalitesizliğinden kaynaklıdır.

 

Sorun 3: Galaxy Note 5 Hızlı Şarj Özelliği Çalışmıyor

Henüz Galaxy Note 5 telefonunuzu satın alalı 2 hafta olmuş, buna rağmen bir anda telefonun hızlı şarj özelliğini kullanamamaya başladınız. Dahası telefon şarja bağlıyken, USB türü ile bağlı olduğunu söylüyor olabilir.

Tüm bunlara ek olarak, telefon bilgisayar tarafından tanınmıyor da olabilir. Bir Android kullanıcısının başına gelen bir sorunda ise, telefonlar arası bilgi taşıma sonrası Galaxy Note 5’teki sadece USB ile şarj etme sorununun diğer telefon olan S6 Edge’e geçtiği görülmüş.

Çözüm: Hızlı şarj özelliğinin çalışmamasının en büyük nedeni, orijinal Samsung hızlı şarj aletinin kullanılmamasından kaynaklanıyor. Ucuz USB kabloları olan hızlı telefon şarj ürünleri Samsung telefonların şarjında hatalara yol açabiliyorlar.

Bazı durumlar ise, üçüncü şahıslara ait programlar, telefonun güç sistemini bozabiliyor. Telefonu güvenli mod’da başlatarak soruna çözüm aramak mümkün. Güvenli modda başlatmak için:

Telefonu kapattıktan sonra, Güç tuşuna basılı tutun
Samsung Galaxy Note 5 ibaresi göründüğünde, güç tuşu bırakılarak ses alçaltma tuşuna basmanız gerekiyor.
Telefon tekrar başlayacaktır fakat siz elinizi sesi alçaltma butonundan çekmeyin.
Telefon tekrar açıldığında sağ alt köşede “güvenli mod” ibaresi görülecektir. Bu aşamada ses alçaltma tuşunu bırakabilirsiniz.

Eğer sorun güvenli modda devam etmezse bu onun telefonunuzdaki bir uygulamadan kaynaklandığını gösterecektir. Bu durumda çözüm elde edene kadar telefondaki uygulamaları silmeniz gerekiyor.

 

Sorun 4: Galaxy Note 5 Rastgele Kapanıyor

Samsung Galaxy Note 5 telefonunuzu alalı 2 ay oldu. Telefonunuzun ekran kilidini kapattıktan sonra, telefonun kendi kendini kapattığını gördünüz ve bu sıklıkla başınıza geliyor. Telefonu yeniden açmak istediğinizde de açılmıyor, sadece pili çıkarıp geri takmanız durumunda açılıyor. Son olarak karşınıza çıkan sorunda ise telefonunuz ne yaparsanız yapın açılmıyor mu? İşte çözümü:

Çözüm: Telefonların aşırı ısınmasında olduğu gibi, rastgele kapanmaları da aslında bir semptom niteliğinde. Yere düşmüş ve hasar görmüş bir pil bu soruna yol açabileceği gibi, sorun yazılım veya uygulama kaynaklı da olabilir. İlk önce yazılım kaynaklı hataların çözümlerini deneyerek başlayalım. Eğer bu yöntem işe yaramazsa, telefonun Samsung servisine verilmesi gerekir.

Yazılım kaynaklı çözüm olarak denenebilecek ilk yöntem telefonun güvenli mod’da başlatılmasıdır. Güvenli modda başlatma ve yazılım kaynaklı soruna çözüm olma konusunu yukarıda anlattık. Bu adımdan sonra uygulanabilecek adımda ise telefonun ön belleğinin silinmesi var.

 

Ön belleği silmek için:

 • Samsung Galaxy Note 5 telefonunuzu kapatın.
 • Önce sesi açma ve “home” tuşuna basılı tutun, ardından güç düğmesine basın ve elinizi çekmeyin.
 • Her üç tuşa Samsung Galaxy Note 5 ibaresini görene kadar basın. Bu ibareyi gördükten sonra, güç tuşundan elinizi çekin, fakat diğer iki tuşa basmaya devam edin.
 • Android Logo’su göründüğünde, diğer iki tuştan da elinizi çekin.
 • “Sistem güncellemesi gerçekleştiriliyor” ibaresini göreceksiniz. Bu ibarenin 30 ila 60 saniye arasında ekranda kalmasının ardından, Android sistem kurtarma ekranı karşınıza çıkacaktır.
 • Bu ekranda ses alçaltma tuşu ile “ön bellek bölümünü sil” seçeneğinin üstüne gelin ve güç tuşuna basarak bu seçimi gerçekleştirin
 • İşlem tamamlandığında, yine ses düğmesiyle sistemi yeniden başlat seçeneğine gelin ve güç tuşuna basın. Telefon yeniden başlayacaktır.
 • Telefonun baştan başlaması bir miktar uzun sürecektir. Sabırsızlanmadan ve endişelenmeden sürecin tamamlanmasını bekleyin, cihaz bir süre sonra aktif hale gelecek.

Ön bellek bölümünün silinmesi güvenlidir ve fotoğraflarınız, videolarınız veya telefon numaralarınız gibi özel dosyalarınızın silinmesine yol açmaz. Bu işlemi sorun olmadığı zamanlarda dahi yapabilirsiniz. Bu işlem Android işletim sistemine sahip telefonlarda ileriye yönelik sorun çıkmaması adına düzenli olarak yapılması gereken bir işlemdir.

Bu adımın da işe yaramadığı durumda uygulanacak yöntem fabrika ayarlarının sıfırlanması yöntemidir. Fabrika ayarlarının sıfırlanması:

 • Ana ekrandan, Uygulama ikonuna girin
 • Ayarlar sekmesine tıklayın
 • Kişisel ayarlar bölümünden, yedekleme ve sıfırlama sekmesine giriş yapın
 • Fabrika ayalarına dön ayarını seçin
 • Cihazı yeniden başlat seçeneğine tıkayın
 • Güvenlik seviyesine göre bu noktada PIN veya güvenlik kodu girmeniz gerekebilir
 • Devama tıklayın
 • Son olarak da işlemleri tamamlamak için hepsini sil seçeneğine tıklayın

Ön bellek silme işleminin aksine, fabrika ayarlarının sıfırlanması telefonda bulunan tüm verilerin silinmesine yol açacaktır. Bu işlemi yapmadan önce tüm bilgilerinizin yedeklendiğinden emin olun.

Eğer yukarıda bahsi geçen yöntemlerden hiçbirisi işe yaramadıysa, telefonunuzun donanımında bir problem var demektir

.

Sorun 5: Galaxy Note 5 Çok Yavaş Şarj Ediyor

Bir Android Galaxy Note 5 kullanıcısının bildirdiğine göre, S3 telefonu çok hızlı bir şekilde şarj eden şarj aletinin Note 5 telefonu yüzde 5 – 10 oranında şarj etmesi için saatler geçiyor. Telefonun ekranında çatlaklar olduğunu bildiren kullanıcı, güncellemelerin yapılmasının, uygulamaların kapatılmasının ve gereksiz dosyaların silinmesinin sorunu çözmediğini bildiriyor.

Çözüm: Öncelikle çatlamış bir ekranın şarj ile ilgili sorunlara yol açmayacağı söylenebilir. Tabi eğer telefon yere düştüyse ve şarj portu da çok düşük ihtimalle de olsa zarar gördüyse durum farklı. Yine de yazılım açısından denenebilecek birkaç şey var.

Telefon şarj olduğundan daha hızlı bir şekilde deşarj olabilir. Bu durum ancak zararlı bir yazılımın veya üçüncü tür yazılımların pili aşırı kullanması ile veya kötü bir Android işletim sistemi ile mümkün olabilir.

Bu durumda uygulanabilecek en iyi adım, fabrika ayarlarıdır. Fabrika ayalarına geri döndükten sonra birkaç gün içerisinde herhangi bir yazılım yüklemeden telefonun düzgün çalışıp çalışmadığına bakılabilir. Eğer sorun devam ediyorsa, donanım kaynaklı olduğu söylenebilir.

 

Sorun 6: Galaxy Note 5 Güç Tuşuna Basılmasına Rağmen Tepki Vermiyor.

Telefonunuzun pili bitip kapanmasının ardından, şarj ettiniz ve telefonun çok sıcak olduğunu fark ettiniz. Ayrıca telefon açılmıyor da.

Çözüm: Aşırı ısınma pilde bir bozulmanın habercisidir. Eğer telefon uzun bir süre boyunca hiçbir tuşa yanıt vermiyorsa veya açılmıyorsa bu durumda pilinizi kontrol etmenizde fayda vardır. Eğer telefon garanti sürecindeyse Samsung’dan pilin değişimi için talepte bulunabilirsiniz.

 

İlgili yazılar:

Samsung yazısı yanıp sönüyor telefon açılmıyor

Telefon yere düştü ses var görüntü yok

Telefonumu garantiye verdim nasıl takip edebilirim ?

Samsung müşteri numarası nerede yazar ? 

Apple Türkiye garantili olduğunu nasıl anlarız ?

Samsung iç ekran kırılması garantiye girer mi ?

Samsung garantiden telefon değişimi nasıl yapılır ?

Samsung değişim onayı kaç gün sürer ?

Telefon mavi ekran verdi açılmıyor

Silinen fotoğrafları geri getirme programsız

Whatsapp bağlanılamıyor lütfen daha sonra yeniden deneyin hatası

Sim kart değişikliğinde Whatsapp konuşmaları gider mi ?

Logoda takılı kalma sorunu

İphone kasma sorunu ve çözümü

Ekranda pembe çizgi sorunu ve çözümü

Telefonda root kaldırma

Telefonda root yapma

Nem algılayıcı sensörü kapatma

Şebeke sorunu çözümü

Telefon çalışıyor ama ekran karanlık

Ekran morarması garantiye girer mi ?

Wifi ve bluetooth açılmıyor

Batarya kalibrasyonu rootsuz

Samsung ekran sararması çözümü

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın