Araç Muayene Sorgulama İşlemleri

Araç muayene sorgulama işlemleri Tüvtür, E-devlet, Sms ve telefon ile yapılabilmektedir. Adım adım araç muayene sorgulama işlerini basitçe hemen aşağıda anlatacağız.

Peki araç muayenesini nasıl sorgulayabiliriz? Dilerseniz sorgulama işlemini hangi alternatifler aracılığı ile gerçekleştirebileceğinize hep birlikte göz atalım…

Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

  • Tüvtürk Resmi Web Sitesi: Araç muayeneleri Tüvtürk tarafından gerçekleştiriliyor ve randevu işlemlerini yine bu kuruluş aracılığı ile gerçekleştirebileceğiniz gibi sorgulama işlemlerini de yine bu kuruluş aracılığı ile sorunsuz bir şekilde yapabiliyorsunuz. Muayene sorgulama işlemleri için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Yapmanız gereken şey ilgili formu eksiksiz bir şekilde doldurmak ve onay vermek olacaktır.
  • E-Devlet: Kurumlarla iş birliği içerisinde olan ve birçok kurumu bünyesinde barındıran bu uygulama sayesinde sorgulama işlemlerinizi ücretsiz olarak yapabiliyorsunuz. ‘’E Devlet’’ sitesi sizlere yardımcı olacak ve zaman kazanmanızı sağlayacaktır. E-Devlet giriş bilgileriniz ile birlikte işlem yapabiliyorsunuz. Siteye direkt giriş yapmayı tercih ediyorsanız eğer ana sayfa sonrasında ‘’Araç Muayene Sorgulama’’ butonuna tıklamanız gerekecektir. Bu işlem sonrası karşınıza bir sayfa çıkıyor ve bu sayfada yer alan formu da eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Plaka tescil belgesi seri numarası ile birlikte giriş yapmanız ve bilgi almanız mümkündür ancak dilerseniz muayene rapor numarası ile de giriş yapabiliyorsunuz. E-Devlet resmi sitesinin yanı sıra mobil uygulama aracılığı ile de işlem yapabilmeniz mümkündür. Uygulamada zaman zaman sorun yaşanabiliyor ve yoğunluk nedeniyle aksamalar meydana gelebiliyor. Bu yüzden resmi web siteyi tercih etmeniz de sizlerin lehine olacaktır.
  • SMS: Sorgulama işlemlerinde sms alternatifi de mevcut ancak yeni dönemde bu uygulamanın aktif olmadığından bahsediliyor. Biz yine de bilgi verelim ve uygulama aktif hale geldiği takdirde sizler de sms aracılığı ile araç muayene öğrenme işlemini kolayca yapabilirsiniz. Sms ekranına plana numaranızı yazıp ‘’5664’’e göndermeniz yeterli olacaktır. Saniyeler içerisinde gerekli bilgiler tüm detayları ile yine sms olarak sizlere bildiriliyor.
  • Telefon: ‘’0 212 366 99 00’’ numaralı telefon, Tuvturk iletişim numarası olarak Tuvturk resmi web sitesinden alınmıştır. Çağrı merkezi personeline hafta içi her gün ulaşabilmek mümkündür. Muayene sorgulama işlemlerinde de sizlere yardımcı olacaklardır ancak yoğunluğa bağlı olarak kimi zaman bu konuda hizmet veremediklerini ifade ediyorlar. Muayene sorgulama işleminin yanı sıra randevu işlemleri için de çağrı merkezi çalışanlarını rahatsız edebilirsiniz. Online işlemler konusunda bilgi sahibi değilseniz eğer bu alternatif de sizlere en iyi şekilde yardımcı olacaktır.

Yukarıda bahsi geçen alternatifleri kullanarak muayene sorgulama işlemini yapmak mümkündür. Bu konuda hizmet verdiğini söyleyen internet siteleri ve uygulamalar da var ancak güvenilirlik konusunda net bir şey söylemek ne yazık ki mümkün değildir. En aktif seçenek olarak Tuvturk resmi web sitesi kullanılıyor ve e-devlet sistemi de yine bu oluşum ile ortak bir çalışma yürüttüğü için bu adresi de tercih edebilir ve sorgu sürecini de ücretsiz olarak başlatabilirsiniz.

Muayene için mukahhak araç hgs ve trafik borçları ödenmiş olmalıdır. Hgs Sayfamız da ayrıntılı bilgi mevcuttur.

Araç Muayene Nedir?

Trafikte aktif olarak yer alan motorlu ve motorsuz araçların teknik anlamda yeterli olup olmadığını denetlemek adına gerçekleştirilen kontroller bütünüdür. Bu kontrol işlemi ile birlikte araçların trafiğe çıkıp çıkamayacağı da belirleniyor ve buna göre bir önlem alınıyor. 2918 sayılı trafik kanununun 34. Maddesi gereğince bu uygulamanın zorunlu olduğunu da belirtmek gerekiyor. Araç türüne bağlı olarak muayene düzenlemesi de değişiklik gösteriyor ve süreler de yine modele bağlı olarak belirlenmektedir. Muayenesi yapılmayan aracın trafiğe çıkması yasal olarak uygun değildir ve herhangi bir çevirme durumunda bu durum tespit edildiği takdirde uygulanacak yaptırım da büyük olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın