" />

Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmak 2019

Alkolden ehliyeti kaptırıp buna rağmen araç kullanmak isterseniz ve polise yakalanırsanız 2019 yılı itibariyle 2018 TL ceza yersiniz ayrıca ehliyetsiz araç kullanma suçu işlemiş olursunuz.

“Alkollü” olmanın sınırı nedir ?

Araç kullanırken sizde 0,50 promil ve üzeri alkol tespit edilirse “Alkollü” araç kullanmış olursunuz. Genellikle bir adet bira içince bile bu sınırı geçmiş oluyorsunuz. Kullandığınız araç özel araç değil de makam aracı, ambulans, otobüs, taksi gibi bir araçsa sınır 0,21 promüldür.

Alkollü araç kullanma cezası nedir ?

  • İlk kez alkollü yakalanırsa 1002 TL ceza + 6 ay ehliyete el konur. 20 ceza puanı uygulanır.
  • İlk yakalanmanın üzerinden 5 sene geçmeden ikinci kez alkollü yakalanırsa 1256 TL ceza + 2 yıl ehliyete el konur. 20 ceza puanı uygulanır.
  • Alkollü olarak 3. kere yakalanırsa 2018 TL ceza + 5 yıl ehliyete el konur. 20 ceza puanı uygulanır. (Daha sonraki yakalanmalarda da aynı ceza uygulanır)
  • Başkasının aracını kullanırken alkollü yakalanırsanız aynı para cezası aracın sahibine de uygulanır.
  • Trafik cezası 15 güne kadar ödenirde %25 indirim uygulanır.
  • 1 promilden fazla alkollü yakalandıysanız hakkınızda 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 179 uncu maddesinin üçüncü fıkrası hükümlerine göre (Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu) adli işlem yapılır.

Alkolden el konan ehliyet nasıl geri alınır ?

Eğer ilk kez ehliyetinizi kaptırmışsanız ceza süreniz dolduktan sonra cezayı ödeyip alacağınız “borcu yoktur” yazısı + sürücü belgesi geri alma tutanağı +kimliğiniz ile bağlı olunan yerin Trafik bürosuna gitmelisiniz.

 

Eğer ikince kez ehliyetinizi kaptırmışsanız Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi (SÜDGE) almanız gerekir. Bu eğitimi almanız için ceza sürenizin dolmasını beklemenize gerek yoktur. Eğitim 4 hafta sürer. Eğitimden öncesinde ve sonrasında psikiyatri doktoruna muayene olunur. Eğitim ve muayene süreci ve eğitim belgesinin sürücüye verilmesi süresi hesaba katılırsa SÜDGE eğitimine ceza süresi bitmeden en az 6 ay kala başvurulması iyi olur.

Eğitim belgesi + “borcu yoktur” yazısı + sürücü belgesi geri alma tutanağı +kimliğiniz ve “Borcu yoktur” yazısı ile bağlı olunan yerin Trafik bürosuna başvurmanız gerekir.

 

 

Eğer üçüncü kez ehliyetinizi kaptırmışsanız psiko teknik değerlendirme merkezinde psiko teknik değerlendirmeye tabi tutulur ve psikiyatri muayenesinden geçersiniz.

Psiko teknik değerlendirme raporu “borcu yoktur” yazısı + sürücü belgesi geri alma tutanağı +kimliğiniz ve “Borcu yoktur” yazısı ile bağlı olunan yerin Trafik bürosuna başvurmanız gerekir.

 

Alkolden ehliyeti kaptırıp araç kullanmanın cezası nedir ?

2019 itibariyle 2018 TL ceza ödersiniz. Polise yakalandığınızda alkollü değilseniz trafikten men süreniz uzamaz sadece ehliyeti olmadan araç kullanmış gibi bir muamele görürsünüz. Araç başkasınınsa ona da ayrıca 2018 TL ceza kesilir.

Alkolden alınan ehliyet nereden geri alınır ?

Trafik bürosuna başvurunuz.

Trafik cezasını ödemeden ehliyetimi alabilir miyim ?

Hayır.

Ceza süresi dolan ehliyeti almadan araç kullanmak

Ceza süresi dolması tek başına yeterli değildir. Ehliyeti almadan araç kullanırsanız ve polise yakalanırsanız 2019 itibariyle 2018 TL ceza ödersiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın