" />

Akünün bittiği nasıl anlaşılır

Akülerin genellikle 5-6 sene civarında ömrü vardır. Tasarruflu kullansanız dahi 6 seneyi geçtikten sonra ya biter veya yeterli verimi alamazsınız. Akünün bittiği nasıl anlaşılır sorusunu aslında şu şekilde sormak daha mantıklı olur: Arabayı çalıştıramadım acaba sorun akü de mi, bunu nasıl anlarız ?

Akü bittiğinde arabayı çalıştıramazsınız ama arabanın çalışmamasının akü zayıflaması-bitmesinden başka sebepleri de vardır.

Araba çalışmıyorsa ve bunun akü kaynaklı olduğunu düşünüyorsak da aklımızdaki soru işaretleri devam eder. Acaba akünün miadı mı doldu yoksa gece farların açık kalması veya alarmın sabaha kadar ötmesi vs. nedenlerle mi bitti ? Veya akü sağlam da bağlantılarda mı sorun var ?

Bunları test etmek kolaydır. Öncelikle akü bağlantıları kontrol edilir, akünün gücü  ölçülür, takviye yapıldığında sorun ortadan kalkıyor mu ona bakılır.

Ama isterseniz önce aküyü hızlı boşaltan şeylere göz atalım:

Araba çalışmazken de kendiliğinden çalışan ve aküden elektrik almaya devam eden şeyler vardır. Mesela karoseri kontrol modülü veya radyonun saat ayarı gibi şeyler araç çalışmazken de az da olsa enerji tüketmeye devam ederler. Belki de aracınızın çalışmadığı zamanlarda aküyü sömüren başka bir şey vardır. Kapının biri açık kalıyor olabilir, çakmak soketine takılı bir şey vardır, hoparlör takılı kalmıştır, GPS çalışıyordur vs. Kapalı zannettiğiniz bu gibi şeyler off konumundayken de enerji tüketebilir. Veya elektrik kaçağı vardır. Yeni akünüz çabuk bittiyse böyle bir durumdan şüphelenebilirsiniz.

Araba alarm sistemi, park sistemi ve ses sistemi de bir akü canavarına dönüşmüş olabilir.

Akünün bittiği nasıl anlaşılır

Akü zayıflamaya başladığında elektrikle çalışan sistemde bazı emareler görürsünüz ama esas zayıflama belirtisi marşın basmamasıdır. Çünkü marş motoru aküden kuvvetli bir akım çekmek zorundadır. Radyo çalıştırmaya yeten akü marş motorunu çalıştırmaya yetmeyebilir. Marş tutukluk yapınca ısrarcı olmamak gerekir. Marşa gene gene basmak marş motorunu da bitirir, aküyü de çabuk boşaltır.

Akü zayıfladığında, yeterince şarj olmadığında, bağlantıları gevşediğinde vs. durumlarda akü uyarı lambası yanar.

Eğer bağlantılarda görünen bir sorun yok ise akünün gücünü ölçmek gerekir.

Akü nasıl ölçülür ?

Akünün gücünü ölçmeden önce kutup başları sağlam mı, akü de çatlak kırık, hasar var mı, buşonlarda çıkma-kırılma gaz çıkış deliklerinin tıkanması gibi bir sorun var mı kontrol edilmelidir.

Akünün gücünün ölçülmesi için hassas bir voltmetreye ihtiyaç vardır. Akü motorun üstündeyken voltmetre 20 Volt a (Doğru akım) ayarlanır. Bağlantılar bağlanınca 12,5 Voltun altı bir değer olursa akü zayıflamış veya bitmiştir. 12,5 V üzeri bir değer alınırsa bir sorun yok demektir.

Motor çalıştırılmadan kontak ve uzun farlar açılınca ilk 5 saniyede;

  • Değer 0,5 Volt ve altı düşerse akü dolu ve sağlam,
  • Değer 0,5-1,5 Volt arası düşerse akü boşalmış ama doldurulabilir,
  • Değer 1,5-2 Volt ve daha fazla düşmüşse akünün miadı dolmuş, bozulmuş demektir.

 

Akü Takviyesi (jump-start) nasıl yapılır?

Aküden aküye bağlantı için kullanacağınız akü aynı amper olmalıdır. İşleme başlamadan önce motor ve elektrik tüketen her cihaz kapatılır.

  • Kablonun kırmızı ucu boşalmış olan akünün (+) terminaline; diğer ucu ise dolu aküye bağlanır.
  • Kablonun siyah ucu dolu olan akünün (-) terminaline; kablonun diğer ucu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölüme bağlanır.
  • Kablolar egzoz, pervane gibi hareketli veya sıcak noktalara temas etmemesine dikkat edilir ve dolu akülü araç 10 dakika rölantide çalıştırılır.
  • 10. dakikada hafifçe gaz vererek 3000 devire çıkarılır.
  • Aküsü boş olup biraz dolan araç çalıştırılır. 5 dakika 2000 devirde çalıştırılır.
  • Akü takviyesi tamamlanmıştır, önce boş akülü aracın, daha sonra da diğerinin kablosu sökülür.
  • Önce (-) daha sonra (+) kablo uçları çıkarılır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın