Yarı Otomatik Şanzıman Arızaları

Otomobil sektöründe araçlarda daha uygun ve kaliteli bir sürüş keyfi yaşanması adına en önemli etmenlerden birisi araçlardaki şanzıman kutusu düzeneği olmaktadır. Genel olarak şanzımanlar araçların yakıt tüketimi, hızı ve konforlu kullanımı adına birçok parametresini etkilemektedir. Bundan ötürü şanzıman üzerine otomobil geliştiricileri tarafından daha geniş çaplı bir araştırma ve geliştirme çalışması yürütülmektedir.

Şanzımanlar arasında geniş çaplı bir üretim ve kullanım alanına sahip olan düzeneklerin başında yarı otomatik şanzıman üniteleri gelmektedir. Yarı otomatik şanzıman genel olarak tam otomatik şanzımanlardan daha avantajlı yanlara sahip olmaktadır. Aynı zamanda manuel vites yapısı ile de aynı bir yapıya sahip olmaktadır.

Yarı Otomatik Şanzımanlarda Görülen Arızalar

Yarı otomatik şanzımanlar genel olarak manuel şanzımanlara benzerlik göstermekte ve aynı prensip ile debriyaj ve kavrama gibi ekipmanlara sahip olmaktadır. Bu yüzden genel olarak yarı otomatik şanzımanlarda görülen arıza tipleri manuel tip şanzımanlarda görülen hata tipleri ile aynı olabilmektedir.

Genel olarak yarı otomatik vites kurularının mekaniksel aksamlarında aşınmalar ve buna bağlı olarak vuruntu gibi arızalar ortaya çıkabilmektedir Aynı zamanda bazen bilyelerde oluşan aşınma ya da bozulmalar gibi durumlardan ötürü şanzımandan ses gelmesi de muhtemel durumlardan olmaktadır. Yine şanzıman içerisinde bulunan hidrolik yağa bağlı olarak da bazı arızaların gün yüzüne çıkması yine yarı otomatik şanzıman tiplerinde görülen arıza kaynaklarından olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın