Yağ Pompası Nasıl Değişir

Motorlu araçların yağlama sistemlerinin en başında yağ pompası vardır. Motorlar ve diğer motor elemanları ile birebir uyum içerisinde çalışan yağ pompasında oluşabilecek arıza sonucu araç kullanılmadan hemen yağ pompasının değiştirilmesi gerekmektedir. Yağ basıncının düştüğü durumlarda aracın kullanımına devam edilirse motora ve pistonlara yeterli yağ gitmediği için krank kırma, pistonlara zarar verme gibi durumlar ile karşılaşılabilir.

Araçların yağ pompası değişim işlemi genellikle işçilik anlamında uzun süren işlemlerden birisidir. Bunun en büyük nedenlerden birisi ise motor ve diğer parçalar ile bağlantılı olmasıdır. Araç modeline göre değişmekle beraber genelde motorun parçalanma durumu söz konusu olabilir. Yağ pompasına ulaşabilmek için bazı araçlarda motorun indirilmesi ve işlemlerin yapılması durumunda süreç günler alabilmektedir. Bazı araçlarda ise yağ pompaları motoru indirmeden kolay bir şekilde değiştirilebilir. Belirtildiği üzere bunlar tamamen motor çeşitleri ve araç modellerine göre değişkenlik gösterebilen konulardır.

Araçlarda yağ pompası değişim işlemi kesinlikle mesleki olarak yeterli kişilerce ya da oto servislerinde yapılmalıdır. Çünkü bu parçanın değişebilmesi için bazen ön takım, bazen bir çok motor parçası sökülmeli bazen ise karter sökülerek yapılabilmektedir. Bu değişim işlemi sırasında profesyonel ekipmanlar kullanmak önemlidir. Bunun nedeni motordaki vidaların bile daha sonra kaçak yapmamaları yada birbirlerini yememeleri için belirli torkta tork anahtarları ile sıkılmaları gerekmektedir.

Yağ pompası değişim işleminde genellikle en çok kullanılan yöntem aracın motorunu askıya ya da tezgaha alarak değişim işlemini yapmaktadır. Öyle ki bazı araçlarda yağ pompasının değiştirilebilmesi için ön takımın bile sökülmesi gerekmektedir. Bu açıdan yağ pompası değişim işleminin işçilik fiyatı yüksek ve tamir süresi uzun olmaktadır. Üstelik düşük yağ basıncında araç kullanıldı ise ve motordaki diğer parçalara zarar verdiyse motorun tamamen dağıtılması ve rektifiye işlemi görmesi bile olası durumlardandır.

Araç modeline ve kullanılan pompanın kalitesine göre değişiklik gösterse de yağ pompalarının fiyatı 250 TL ‘den başlayıp 3000 TL ‘lere kadar uzanmaktadır. Burada kullanılan markanın önemi oldukça büyüktür.

Yağ Pompası Arıza Belirtileri Nelerdir ?

Yağ pompası ile ilgili bir arıza meydana gelmesi durumunda yeni nesil bir çok araçta düşük yağ basıncı uyarı lambası yanacaktır. Bu lambadan da anlaşılacağı üzere yağ pompasının arızalandığını ya da küçük, büyük herhangi bir sorun olduğunun en net belirtisi yağ basıncıdır. Servislerde profesyonel analog sensörler sayesinde yağ basıncı ölçülür ve yağ pompasının arızalı olup olmadığı anlaşılabilir.

Yağ pompasına arıza yaptırabilecek bazı nedenler ise;  sistemdeki parçaların, hortumların zamanla yağsal ya da metalik atık parçalar ile dolması ve tıkanması, aşırı kalitesiz ve artık miladı dolmuş yağların kullanılması, yetersiz yağ seviyesi, hava kaçağı olması, yağ kaçağı olması ve pompa ve diğer aksamların contalarında sorun olması gibi durumlar ile meydana gelebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın