TEMSA’nın Elektrikli Otobüsü Görücüye Çıktı

Sabancı Holding’e bağlı olarak faaliyet gösteren otomotiv şirketi TEMSA, şehir içi ulaşımda kullanılmak üzere ürettiği MD9 ElektriCİTY adındaki elektrikli otobüsü görücüye çıkardı.

Oto dünyası gelişmelerine bir yenisi daha eklendi. TEMSA Genel Müdürü Dinçer ÇELİK tarafından Adana’daki üretim tesislerinde tanıtılan elektrikli otobüs, MD9 ElektriCİTY; çevreci ve sessiz olma özellikleriyle ön plana çıkartılıyor. Verilen bilgilere göre MD9 ElektriCİTY’nin yüzde 50’lik kısmının yerli üretim ve tasarımdan oluşuyor. Yine TEMSA Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamada, bu elektrikli otobüsün % 100 yerli üretimle yapılacağı ifade edildi.

 

Elektrikli Otobüs MD9 ElektriCİTY’nin Özellikleri Nedir?

—> Bataryası tam şarj edildiğinde 250 km yol gidebilmektedir, batarya 2 saat süreyle tam şarj edilebilmektedir.

—> Otobüsün hem ön hem arka tarafına yerleştirilen bataryalar, ağırlık merkezini aşağıya çekip aracın virajlarda savrulmasını engellemektedir.

—> Elektrikli otobüste yer alan çekiş motoru, 2200Nm(Çekiş gücü birimi) gücünde bir çekiş sağladığından aks ile motor arasında şanzıman kullanılması gerekliliğini ortadan kaldırmıştır. Bu durum araç çekişinde verimlilik sağlamıştır.

 

Elektrikli Otobüsün Avantajları Nelerdir?

Her şeyden önce fosil yakıtların tüketimi ile oluşan hava kirliliği, elektrikli otobüslerin yaygınlaşmasıyla ortadan kalkacaktır. Bunun yanı sıra elektrikle çalışan otobüsler, diğer yakıtlarla çalışan araçlara göre çok büyük tasarruf sağlamaktadır. Yine elektrikli otobüsün sağladığı sessiz çalışma sistemi, trafikteki gürültü kirliliği sorununu da en az indirecektir.

Umarız ki kısa sürede MD9 ElektriCİTY ve benzeri elektrikli araçlar yüzde 100 yerli üretimle üretilmeye başlar.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın