Ruhsatta Otomatik Vites Yazar mı

Otomobil sektörü, gelişmekte olan teknolojiyi en paralel bir şekilde yakalayan önemli bir alan olmaktadır. İnsanlar için otomobillerin yerinin büyük olmasından dolayı sürekli gelişim göstermekte olan bu sektör her geçen gün daha da konfor ve hızı insanlar için sağlamayı amaçlamaktadır.

Konfor ve hızın otomobillerdeki en önemli anlamı günümüzde otomatik vitesler olmaktadır. Çok az bir efor ile kolay bir şekilde araç sürüşü deneyiminin gerçekleştirilmesi otomatik vitesler ile mümkün olmaktadır. Otomatik vitesler, vites aralarındaki sürenin kısa olmasından ve sahip olduğu mekanik ve hidrolik sistemden dolayı araçlarda daha da seri bir şekilde ivmelenmeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda kolay bir sürüş keyfini de kullanıcılara yansıtmakta olan otomatik vites artık araçlarda aranan bir özellik durumuna gelmiştir.

Otomatik Vites Ruhsatta Yer Alıyor mu?

Araçların karnesi olma özelliğine sahip olan ruhsatlar, aracın sahip olduğu bilgileri içerisinde barındırmaktadır. Sürücüler için aranan bir özellik olan otomatik vites yine bu karne görevi gören ruhsatlarda yer almaktadır.

Otomatik vites İngilizce literatürde Automatic Transmission olarak geçmektedir. AT olarak kısaltılan bu kelimeler, ruhsatlarda da otomatik vitesi simgelemek adına aynen bu şekilde geçmektedir. İngilizce literatürden gelen bu kısaltma kimi zaman insanlar tarafından anlaşılamamasından ötürü ruhsatta otomatik vitesin işlenmediği kanaati getirilmektedir.

Otomatik Vitesin Ruhsata İşlenmesi

Bazı insanlar araçlarının transmisyon sistemini değiştirerek manuel’den ya da yarı otomatik sistemden tam otomatik vites sistemine geçmektedirler. Bu durumda ruhsata belirli bir damga vergisi ve benzeri ücretler ödeyerek ruhsata AT ibaresini işletmeleri önemli olmaktadır.

Yine otomatik vitesi ruhsata işletme konusunda gerekli kurumlar tarafından istenen belgelerinde temin edilmesi önemli bir konu olmaktadır. Bu konu hakkında istenen bilgiler Emniyet Müdürlüğünün trafik tescil şubesinde daha ayrıntılı olarak verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 23 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın