Passat triger seti ne zaman değişir

Triger seti değişimi için yıl ve km kadar aracın nasıl kullanıldığı önem taşımaktadır. “Passat triger seti ne zaman değişir ?” diye soranlara üretici firma “4 yılda bir veya 90 bin kilometre dolunca” şeklinde cevap vermektedir. En kesin bilgi budur.

Bununla birlikte aracın ne şekilde kullanıldığı, daha çok şehir içinde mi yoksa şehirlerarası mı kullanıldığı, şoförün deneyimi, aracın genel olarak bakım durumu da dikkate alınmalıdır.

Toz, güneş ve nem yıpranmayı artıran faktörlerdir. Dur-kalklar ve ani hızlanmalar da yıpranmayı hızlandırır. Bu nedenle 4 yıla yaklaştıkça ara ara triger kayışını gözle olsun kontrol etmek ve gerekirse değişim için 4 yılı beklememek gerekir.

Bir araç 4 yılı doldurmasına rağmen 90 kilometre yapmamışsa kilometreyi beklememek gerekir. Aynı şekilde 2. ,3. Senede 90 kilometre aşılırsa 4 yılın dolması beklenmemelidir.

Çevrenizde 150 bin kilometre yol gidip triger kayışı hala sorunsuz çalışanlar olabilir. Aracın iyi kullanımıyla bu mümkündür. Bununla birlikte ihtiyatlı davranmak faydalıdır. Çünkü triger kayışının kopmasının vereceği zarar malzeme ve işçilik ücretiyle kıyaslanmayacak derecede yüksektir.

Triger kayışının süresi dolduğu zaman ilişkili parçaların da değişmesi gerekir. Ayrıca değişim düzgün yapılmazsa kaliteli malzeme kullanılsa bile araç hasar görecektir.Bu nedenle malzemeyi kendin alıp değişimi kendin yapmak yerine aracı teknik servise götürüp yıpranan parçaları tespit ettirip montajı da yetkili servise yaptırmak akıllıca olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın