Krank mili kırılması nasıl anlaşılır

Krank milinin kırılmasının nasıl anlaşılacağına değinmeden önce bu milin tam olarak ne işe yaradığına bakmakta fayda var. Motor eksantrik sisteminin içerisinde ki enerjiyi gerekli şekilde çevirerek şanzıman sistemine güç verme görevini yerine getirmektedir. Bu sayede araç motoru tarafından üretilen güç tekerlekler sayesinde yola verilerek gerekli ivmelenme sağlanarak araç hızlanır. Bu parçanın kırılması demek aracın üretmiş olduğu gücü artık üretememesi anlamına gelmektedir. Bağlantı görevini yerine getiren parça tüm sistemlerin durması anlamına gelecektir.

Krank mili kırılması nasıl anlaşılır

Krank milinin kırılması durduk yere olabilecek bir hadise değil. Aracın bakımlarının gerekli düzende yapılmaması ve aşırı zorlama durumlarında bu kırılma meydana gelecektir. Örneğin aracın bulunduğu vitesten daha yüksek bir devirde uzun bir süre kullanması krank milinin kırılmasına neden olabilir. Bu basit bir işlem ile halledilebilecek bir durumdur. Tek yapılması gereken vites geçişlerinin gerekli devir de yapılmasını ve fazla zorlama yapmamak doğru kararlardır. Krank kırılmasına neden olabilecek bir başka durum ise milin gerekli şekilde çalışmasına yardımcı olan yağın kötü markadan ve kaliteden tercih edilmesidir. Ancak krank milinin kırılması genelde sürücü hatasından kaynaklanmaktadır. Aracı doğru şekilde kullanırsanız ve yağ değişimini gerekli kilometrede doğru şekilde yaparsanız bu durumla karşılaşma ihtimaliniz çok düşüktür.

Bu parçanın kırılmasını yani zarar görmesini ise aracınızın motorundan gelen garip takırtı seslerinden ve aracın gerekli gücü üretememesinden anlayabilirsiniz. Bu anda yapmanız gereken aracınızı hızlı bir şekilde stop etmek ve kenara çekmektir. Ardından ustanız ile iletişime geçerek ona detaylı bir şekilde yaşananları anlatmalısınız. O gerekli kararı verdikten sonra bu parçanın tamirinin eksiksiz bir şekilde yapılmasına karar verecektir. Aksi taktirde aracınızı eski randımanı ile kullanma şansınız olmayacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın