Dayco nerenin malı

Triger kayışını değiştirirken “Dayco” markası ile karşılaşmışsınızdır. Acaba  Dayco nerenin malıdır, nerede üretilmektedir ?

Otomotiv ihracatında çok iyi yerlerde olduğumuzu söyleyenler olsa da “marka” açısından dipteyiz. Triger kayışını bile başka ülkelerden ithal ediyoruz.

Dayco krank şaftlı damperler, elektrikli direksiyon kemerleri ve vakum üretim sistemleri gibi otomotiv ürünlerini imal eden uluslararası bir firma.

Bir çok sürücü triger kayışını değiştirirken Çin malı “Dayco” ürünleriyle tanışmıştır. Haliyle “Dayco nerenin malı ?” diye merak ediliyor.

Dayco nerenin malı

Acaba Dayco triger kayışları Çin malı da mı Çin de üretiliyor, yoksa tasarımı, testleri Batı ülkelerinde yapılmış ama ucuz olsun diye üretimi Güney Asya ülkelerine verilmiş ürünler  midir ? Zaten Samsung’dan İphone’a kadar bir çok elektronik ürün bu şekilde üretiliyor.

Konuyu araştırdığımda Dayco firmasının Amerika’da bir merkezi bulunduğunu ve kalite belgelerinin İtalya menşeili olduğunu gördüm. CEO’su da Batı’lı. Avrupa ve Amerika’da birçok üretim merkezi ve temsilcisi olan Dayco sanki Amerikan malıymış gibi bir imaj vermeye çalışıyor.

Çok araştırdıysam da Dayco’nun sahibi kimdir, tam olarak nerenin firmasıdır kesin bir kanaate ulaşamadım. Aslında çok da önemli değil. Her ne kadar Honda, Samsung, Siemens gibi bilinen ve ürün kalitesine kefil olabilir bir marka olmasa da dünya genelinde yaygın ve ürünleri çok satan bir firma Dayco.

“Yan sanayi” olarak adlandırılan çakma ürünlerin piyasası bazen aslınınkinden fazla olabiliyor. Çok iddialı konuşamıyorum ama Dayco triger kayışları için de benzer bir durum var. Teknik servis aracınıza bir Dayco ürünü kullandığında bu aslı mıdır, yan sanayi midir, çıkma mıdır yoksa başka bir şey midir anlamanız zor. Bazen de aslı ne ki çakmasından ne bekleyeyim diyenler oluyor.

Esasen bu markayı bu kadar da gömmemek lazım. Çünkü iş görür ve uygun fiyatlı ürünleri var. Gayet de yaygın kullanılıyor.

Sonraki yazı skf triger seti hakkında olacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın