Araba Şanzımanı Neden Bozulur

Otomobiller insanlar için ulaşımda gerçekten önemli kolaylıklar sunmaktadır. Özellikle son zamanlarda geliştirilmiş olan otomobiller sahip oldukları teknoloji sayesinde daha hızlı, daha güvenli ve daha konforlu bir hal almış bulunmaktadır. Bu amaçla daha gelişen mekaniksel ve mekatronik sistemleri bu hızlı ve konforlu araçlarda kullanılması kaçınılmaz olmaktadır.

Araçların bu denli hızlı ve daha konforlu olmasının altında yatan teknoloji genel olarak şanzımanlardan geçmektedir. Şanzımanlar, hidrolik ile mekaniğin birleşmesinden dolayı daha hızlı ve güvenli bir hale gelmiş durumdadır. Özellikle otomatik vites kavramının ortaya çıkması ile hız ve konfor araçlar için kaçınılmaz bir hale gelmiştir. Bu denli önemli bir konumda olan şanzıman kimi zaman bazı arızalar verebilmekte ve bu durumdan ötürü araç kullanılamayacak hale gelebilir.

Manuel Şanzımandaki Arızalar

Manuel şanzımanlar genel olarak sadece mekanik yapıda olmaktadırlar. Mekanik yapı demek kavrama ve dişlilerden oluşan bir yapıyı işaret etmektedir. Bu amaçla manuel şanzımanlarda meydana gelebilecek olan arızalar genelde vites kutusundaki dişlilerin aşınması ya da mekanizmasında bazı sorunların görülmesi şeklinde olabilir. Aynı zamanda kavramalarda da bazı mekaniksel sorunların oluşması yine görülebilmektedir.

Genel olarak manuel şanzımanlarda meydana gelen arızaların mekanik boyutlarda olmasından dolayı kısa sürelerde çok ciddi arızalar olmadıkça müdahale edilmesi mümkün bir konu olmaktadır.

Otomatik Şanzımandaki Arızalar

Otomatik vitesler genel olarak hidrolik ile mekaniğin bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Bu amaçla özellikle iki sistemin bir arada çalışması ve birbirini takip etmesi önemli bir konu olmaktadır. Genel olarak otomatik şanzımanlarda meydana gelen sorunların en başında sensörlerden oluşan problemler gelmektedir. Genel olarak hidrolik beyinde meydana gelebilecek ve kendi çalışır sistemin bunu başaramaması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu amaçla bu sorunun önlenmesi için revizyon işleminin düzenli olarak yapılması önemli olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın