1.3 Multijet Motorlarda Çekiş Sorunu

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda 1.3 Multijet motorlarda çekiş problemi, çekiş sorununun nedenleri ve olası çözüm yolları konusunda bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Bildiğimiz gibi 1.3 multijet motoru, değişik marka model araçlarda kullanılan bir motor türüdür. Fiat marka grubunda yer alan modellerde 70 ve 75 beygir olarak kullanılan bu motorun düzgün bir kullanımda oldukça uzun ömürlü olduğunu ve yakıt yönünden oldukça ekonomik olduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar 1.3 multijet motorların övgüyü hakettiğini söylesek de bu motora sahip araçların çeşitli sıkıntılarından da bahsetmek gerekir. 1.3 multijet motorlarda en sık karşılaşılan problemin duman atması olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra 1.3 multijet motorlarda çekiş problemleriyle de karşılaşabiliyoruz. 1.3 multijet motorunda kronik çekiş düşüklüğü, hava akışmetre denilen ve hava kütle ölçer(MAF) olarak da bilinen bir parçadan kaynaklanır. Eğer ki arabanızın motorunda çekiş düşüklüğü olduğunu düşünüyorsanız ilk izlemeniz gereken yol, hava filtresinin uç kısmında bulunan akışmetrenin fişini çıkarmanız olacaktır. Akışmetreyi çıkardığınızda aracınız normal olmayan bir duman atacaktır ve bununla birlikte arabanın çekişinde bir artış gözlemlediyseniz hava akışmetre arızası var demektir. Bu durumda hava akışmetre temizleme masallarını bir kenara bırakıp akışmetreyi değiştirmeniz en doğrusu olacaktır.

1.3 multijet motor sorunları1.3 multijet motoruna sahip arabalarda enjektörden kaynaklı alt devir düşüklüğü de söz konusudur. Araçta turbo devreye girene kadar gaz pedalına bastığınızda tepki alamıyorsanız aracınızda muhtemelen alt devir problemi vardır. Bu problemde, aracınızın üst devire çıkıp süratlenmesine kadar olan süreçte duman atması da söz konusudur. Bu sorunların enjektör kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu problem için işlem yaptırmadan önce aracın hava filtresini kontrol ettirmelisiniz.

Çekiş düşüklüğünde turbonun da büyük rolü vardır. Genel bir çekiş düşüklüğüyle karşı karşıyaysanız bunun sebebi turbo intercool hortumu olabilir. Hava basıncı muhtelif bir delik ile dışarı kaçabilir. Bu durumu tespit etmenin kolay bir yolu vardır. Bir kişi araçta gaza basarken diğer kişinin de motor kaputunu açıp sesleri dinlemesi durumunda duyulanı hava sesi ile sorun tespit edilmiş olur. Tabi bunun yanı sıra turbonun da bozuk olma ihtimali mevcuttur. Sizlere bu konuda bir dip not vereceğiz; 1.3 multijet motorunun turbosu ön kısımda bulunduğu için aracın geçmişinde ön kısımdan hasar aldığını da hesaba katarsak, turbo westgate kısmının kaza kaynaklı hasar aldığını söyleyebiliriz. Nitekim turbo westgate milinin  basık pozisyonda kalması durumunda aracınız çekiş kaybına uğrayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

1.3 Multijet Motorlarda Çekiş Sorunu (3 Yorum)

  1. Aracim 2011 Doblo safeline 1.3 Multijet 5. Vitesde hizlandigim zaman ibre 160 da kalıyor devir saat 3000 3500 arası duruyor fazlada yukselmiyor

  2. MERHABA,
    1.3 multijet albea aracım var hafif rampalı yollarda özellikle 4. vitesde 3-3,5 devirde motor arıza lampabı yanıyor, ayağımı gazdan çektiğimde arıza lambası sönüyor fakat araç 80 km hızdan yukarı çıkmıyor ve 3 bin devire gelmiyor kontak kapatıp açtığımda herşey normale dönüyor, ama aynı viteste aynı devirde yine aynı hatayı veriyor map sensörünü değiştirdim. mazot pompası tamir ettirdim ama bir çözüm bulamadım